Šachy

Šachové dění na Valašsku

Archiv

VÝPADEK PŘÍJMŮ OD SAZKY VYVOLÁVÁ NAPĚTÍ
Největší zdroj příjmů Šachového svazu ČR v současnosti pochází od Sazky. Sportovní svazy jsou akcionáři této loterijní společnosti a její zisk si mezi sebe dělí. Problém je v tom, že zisk Sazky poklesl v důsledku nákladů na drahý projekt sportovní arény ve Vysočanech, což se samozřejmě dotýká i šachového hnutí.
FAVORITÉ POTVRDILI OČEKÁVÁNÍ
Po nekompletním pátém kole naší nejvyšší soutěže se začíná vyjasňovat, kdo by mohl být nejžhavějším aspirantem na domácí přebornický titul. Na prvních třech místech tabulky se
víceméně podle očekávání usadila družstva 1. Novoborského ŠK, A64 Valoz Grygov a ŠK
Mahrla Praha, která má sice na první dvojici ztrátu jednoho bodu, ale zato v zásobě ještě
vzájemný zápas 5. kola s celkem Bohemians.
HORT S KARPOVEM DOTÁHLI MACHRY K TRIUMFU
Machři ukázali, že to mají v paži, a Sněženky, že mají všechno před sebou. Tak lze po vzoru rádia Beat shrnout šachový zápas legend (Karpov, Hort, Olafsson, Uhlmann) a nadějí (Cmilyte, Ušenina, Němcová, Jacková), který první prosincovou sobotu dotáhli velmistři do vítězného konce 17,5 : 14,5.
Daniel Kubita s Baníku Ostrava se stal vítězem vánočního turnaje zrakově postižených mladých šachistů, který proběhl o víkendu v Praze. Druhé a třetí místo patří hráčům ze Slovenska. Stříbro si do Bratislavy odváží za 5,5 bodu Martin Miškeje a bronz na stejné místo Michal Koc.
FM František Vrána (2302) se stal se mezi 36 hráči vítězem bleskového krajského přeboru, který o víkendu uspořádali organizátoři ve Starém Městě. Druhé místo patří Jaroslavu Shánělovi (2132) a třetí přebornická příčka se stala kořistí Adama Gabriela (2000). Kompletní výsledky jsou k dispozici na chess-results.com.
Cenu Salo Flohra za přínos šachu letos obdrželi prezident Šachového svazu ČR Igor Němec, předseda Slovenského šachového svazu Karol Pekár, velmistr David Navara, trenér mládeže Miroslav Maršálek a předseda ŠK Přerov Dimitrij Maton. Poslední jmenovaný je zřejmě posledním žijícím Čechem, který hrál simultánku s bývalým mistrem světa Alexandrem Aljechinem. Slavnostní večer u příležitosti nedožitých 100 let mezinárodního velmistra Salo Flohra uspořádalo v úterý 9. 12. 2008 v ústředí ČSOB občanské sdružení Sokrates 2001.
Čeští velmistři Zbyněk Hráček a Vlastimil Babula zaznamenali úspěšný víkend, když v 5. a 6. bundesligovém kole získali pro svůj celek Werder Brémy shodně 1,5 bodu. Velmistr Hráček (2613) remizoval s velmistrem Malachatkem (2633) a v nedělním kole porazil mezinárodního mistra Rise (2417). Vlastimil Babula (2608) nejprve porazil GM Bereloviče (2576) a v šestém kole se rozešel smírně s IM Souleidisem (2440). Dvě remízy přinesl víkend slovenským velmistrům Movsesjanovi a Ftáčnikovi v barvách Baden- Badenu, respektive Hamburku. Po neúplném 7. kole je na čele favorizovaný celek Baden-Badenu s tříbodovým náskokem před SC Kreuzberg a SV Mulheim-Nord.
Šachový svět je bohatší o další dopingovou aféru. Tentokrát se o zviditelnění postaral Ukrajinec Vasilij Ivančuk, který se na olympiádě odmítl po prohrané partii posledního kola s Gatou Kamským podrobit jejich zkoumání. Jeho odmítnutí (není ovšem jasné, zda se jednalo o úmysl nebo nedorozumění) však může zásadním způsobem ovlivnit konečné výsledky 38. šachové olympiády. Za odmítnutí kontroly hrozí ukrajinské jedničce podle slov prezidenta FIDE Kirsana Iljumžinova dvouletý zákaz činnosti a anulování všech jím sehraných olympijských partií. Zároveň by mohl být Ukrajině odebrán pohár Nony Gaprindašvili, který se tradičně uděluje zemi, jejíž mužský a ženský tým získá v součtu obou soutěží nejvíce bodů. Z tohoto ocenění by se v takovém případě radovali Arméni. Spekuluje se také o tom, že by v důsledku anulování Ivančukovýchpartií přišli o bronz šachisté USA a ze zisku medaile by se mohli radovat v Maďarsku. „Podle mého názoru by o medailích měla rozhodnout hra na šachovnicích, a nikoli jakákoli technická pravidla, která nemůže nikdo ovlivnit. Americký ani maďarský celek nemají s touto epizodou nic společného,“ říká k vzniklému incidentu americká velmistryně maďarského původu Susan Polgárová.
MÉ OLYMPIJSKÉ OBĚTI
Změna přišla někdy okolo roku 2005 nebo 2006 – také mě zaujaly tehdejší efektní partie velmistra Topalova. Kromě toho jsem měl pocit, že sice nehraji špatně, ale žádnou mimořádnou partii jsem nesehrál. V neposlední řadě i šachové programy, s nimiž doma více či méně analyzuji, zjistily, že materiální převaha nemusí znamenat výhru. Od té doby jsem obětoval materiál o něco častěji a sehrál jsem pár velmi pěkných partií s oběťmi i bez nich. Asi není náhoda, že divákům se nejvíce líbila partie Čeparinov – Navara s obětí dámy, přestože jsem v ní udělal dvě chyby. Jak ale uvidíte na níže uvedené partii Navara – Šašikiran, pouhé dva omyly bývají v tak ostré partii úspěchem. V poslední době chybami nešetřím, takže jsem obětování materiálu za dlouhodobou kompenzaci raději opět mírně omezil. Na poslední olympiádě v Drážďanech jsem párkrát také něco obětoval. „Oběť“ čepice někdy po cestě do Německa je ve skutečnosti ztrátou a tematicky sem nepatří, své oběti na šachovnici se čtenářům nicméně pokusím přiblížit svými komentáři. Výsledek je tentokrát až příliš ovlivněný počítačem, měl jsem málo času a v ostrých pozicích v samostatných analýzách obvykle dělám příliš mnoho chyb; u komentářů k partii Navara – Šašikiran jsem možná tedy spíše spoluautorem. Do článku tematicky spadají partie Carlsen – Navara (poziční oběť), Navara – Šašikiran a Navara – Hernandez Guerrero.
NESMYSLNÉ TEMPO V ŠACHOVÝCH SOUTĚŽÍCH
Jsem rozhodčím I. třídy, trenérem a organizátorem soutěží od předškoláků po veterány. Bohužel a bohudík také už něco pamatuji – přerušované partie po devíti hodinách hry, dohrávky o měsíc později s nutným přejezdem hráče k několika tahům přes půl republiky, diskuse kolem odhadu výsledku nedohrané partie. ... Současné snahy o zkrácení času jsou mi sympatické, protože opak má za následek mj. i hromadné odvracení se talentů od šachu jako od nudné dlouhé hry. Avšak spousta funkcionářů, zdá se, dosud nepochopila smysl dvou period. V partiích, které trvají nyní 4-5 hodin, už úplně pozbyly periody na významu. Co víc – příšerně komplikují průběh šachových zápasů. Tak např. v 1. kole letošní 1. ligy (skupina Východ) Rychnov – Duras Brno jsem byl rozhodčím zápasu. Doporučené bylo nastavení hodin módem 23 a bylo třeba přeřídit hodiny během hry po spadnutí prvního praporku. A teď já, relativně zkušený teprve polodědek: Naposledy jsem přeřizoval hodiny před půl rokem a už jsem zase zapomněl, jak se to správně dělá. Trvalo mi to skoro 3 minuty. Mezitím bylo potřeba přeřídit hodiny na dalších dvou stolech. Nervózní rozhodčí klidu hráčům nepřidá, a tak s maskou suveréna vnitřně zápasím s věkem, pamětí, intuicí a vyrovnávám se s radami kolemstojících. Každá vteřina teď běží asi 10 vteřin... Mezitím přeřizuji už páté, šesté a sedmé hodiny. Když je přitom jeden na tahu, zvýhodňuji ho o několik sekund. Nějaký vtipálek řekne, že je potřeba doladit i vteřiny – ještě že mám autoritu doloženou více než 90 kg živé váhy. A štěstí, že přitom nehraji souběžně za béčko. Přitom by stačilo, aby relativně chytří, konstruktivní lidé, za které nás šachisty nešachový svět občas považuje, vygumovali z paměti periody, nastavili Fischera s tempem 90 nebo 120 minut + 30 sekund na celou partii. Bez period. A bylo by po ptákách. Klidní hráči. A rozhodčí by u šachu opět téměř pozbyl na významu. A kdyby si navíc odpovědní lidé prohlédli hodiny, zadali by takový mód, který je na nejrozšířenějších digitálkách nastavený předem. Jenže na to zřejmě ještě nemáme ty chytré, moudré a zralé členy STK. Bohužel.

Jiří Daniel
Velmistr Marek Vokáč se narodil 6. 12. 1958. Rozhovor konaný u příležitosti jeho životního
jubilea zahajujeme v průběhu slavnostního zahájení mariánskolázeňského turnaje v předsálí kongresového sálu hotelu Cristal Palace. Známý pesimista a nekonformní šachista ochotně
usedá ke stolu a hned od začátku rozvrací moje představy o tom, jak bude text vypadat…
NA NOVÁ PRAVIDLA NEÚSPĚCH SVÉST NEMŮŽEME
Naší mužské reprezentaci se na letošní olympiádě v Drážďanech nedařilo tak, jak si představovala a jak očekávala naše šachová veřejnost. Umístnění na turnaji roku neodpovídá našim šachovým tradicím ani skutečné síle našeho týmu. V 11kolovém klání jsme 6krát zvítězili, 4krát prohráli a jednou remizovali a se 13 body jsme obsadili až 38. místo. Musíme se zamyslet, proč k tomu došlo, aby se příště něco podobného neopakovalo. Nabízím několik minipohledů na olympiádu a dění za šachovnicemi.
Mezinárodní mistr Petr Neuman (2438) potvrdil roli nejvýše nasazeného hráče a stal se
7,5 bodu z 9 partií vítězem tradičního turnaje v rapid šachu hraného o víkendu v Plzni. Na druhém místě skončil s půlbodovou ztrátou Jan Turner (2369) a bronzová medaile patří mezi 67 hráči kvůli horšímu pomocnému hodnocení Pavlu Jiráskovi (2262). Kompletní výsledky turnaje jsou k dispozici na chess-results.com.
Na Slovensku se po novém šachovém časopisu rozjel i nový herní server, který funguje na adrese www.SachMat.sk. Pro své návštěvníky server nabízí on-line hraní s velkým výběrem hracího tempa, archiv odehraných partií, diskusní fórum, živé sledování a analýzu partií z turnajů celého světa a zároveň také sbírku šachových videí.
JACKOVÁ PORAZILA KARPOVA V MINIATURCE
Kdy naposledy se šachy dostaly na titulní stranu novin s největším prodaným nákladem v České republice? V pondělí 1. 12. přinesl deník Blesk téměř celostránkovou reportáž z průběhu zápasu Sněženky a Machři s jasným titulkem „Krásná Češka smetla Karpova“. Blesk tak referoval o vítězství české velmistryně Jany Jackové nad bývalým mistrem světa. Anatolij Karpov kapituloval po 22 tazích a takhle rychle ve vážné partii prohrál teprve podruhé za svoji téměř půl století dlouhou šachovou kariéru. Ale nepředbíhejme. Zápas Sněženky a Machři odstartovala v páteční podvečer tisková konference všech zúčastněných protagonistů, kterou moderoval hlavní rozhodčí zápasu Pavel Votruba. Na úvod položil každému z hráčů jednu otázku. Otázky na „Machry“ směřovaly na jejich předchozí zkušenosti s účastí na turnajíchv západočeském lázeňském městě, o kterých se pak rozhovořili velmistři Vlastimil Hort, Wolfgang Uhlmann i Fridrik Olafsson.
RADUJÍ SE ARMÉNI A GRUZÍNKY
Šachová olympiáda v Drážďanech se mezi naše nejúspěšnější olympijská vystoupení nezapíše. Osmnáctý nasazený mužský celek obsadil až 38. příčku, což je pro české šachové příznivce rozhodně zklamáním. Na úvod několik statistických údajů: olympiády se zúčastnilo 722 hráčů ve 146 týmech a 548 hráček v 111 týmech. K nim musíme připočítat 257 kapitánů družstev, 120 rozhodčích a dále několik stovek organizátorů, žurnalistů a dalších. Drážďany přivítaly reprezentanty celkem ze 141 zemí (některé země mohly postavit více týmů). Za šachovnice usedlo 253 velmistrů, 65 WGM, 176 mezinárodních mistrů, 90 WIM, 91 mistrů FIDE a 86 WFM.
Šachový svět možná čeká návrat do historie. Viceprezident FIDE Georgios Makropulos přijel do Drážďan s myšlenkou obnovit Turnaj kandidátů. Ten by mohl být zaveden už po zápase o titul mistra světa v roce 2009. Po něm se několik silných velmistrů dostane do situace, kdy budou nuceni do bojů o světovou korunu zasáhnout od toho nejnižšího stupně. „Je pochopitelně možné pokusit se donutit například Ananda, Kramnika, Topalova, Kamského nebo Morozeviče, aby začali bojovat ‚od nuly‘. S velkou pravděpodobností lze ale předpokládat, že většina z nich by toto řešení neakceptovala,“ odůvodňuje návrh Makropulos, který by tedy rád vrátil šachy k tradici padesátých a šedesátých let. Zároveň má podle svého vyjádření v Evropě hned několik zájemců, kteří jsou schopni garantovat vysoký cenový fond. „Proti takovému turnaji nebudou jistě nic namítat ani Anand, Kramnik či Topalov.“
NA FAIR PLAY BUDE DOHLÍŽET BOND
V bulharské Sofi i proběhne od 16. do 28. února zápas mezi Gatou Kamskym a Veselinem Topalovem. Rozhodlo se tak na jednání, které proběhlo ve volném dni Šachové olympiády v Drážďanech. Na schůzce byly domluveny i podrobnosti zápasu. Víme tedy, že se bude hrát osm partií, cenový fond bude čtvrt milionu dolarů a vítěz získá právo vyzvat současného mistra světa Višiho Ananda. Gatu Kamského doprovázel jeho nový manažer a trenér, velmistr Emil Sutovský. Alexandr Černěnko, který vstoupil do povědomí šachové veřejnosti jako garant nenaplněných slibů týkajících se převodu fi nanční garance zápasu na účet FIDE, již Kamskeho nezastupuje.
Známý server sachy.sk, který slouží ke hře korespondenčního (off-line) šachu, byl v minulých dnech mimo provoz, letos již poněkolikáté. Jak Šachovému týdeníku sdělil webmaster serveru Rastislav Bury, příčinou je podle jeho informací nezaplacení internetového připojení ze strany jednatelů společnosti, které server patří. Ti jsou údajně dlužni dokonce za několik měsíců. R. Bury se za problémy uživatelům serveru omlouvá a podle svých slov se snaží „dotlačit“ odpovědné osoby k urychlené úhradě pohledávek. Řada šachistů je nicméně rozčarována, protože si za hru na serveru zaplatila.
1  
2  
3  
4  
 
Šachové dění na Valašsku