Šachy

Šachové dění na Valašsku

Archiv - klubové soutěže

1.kolo TJ Gumárny Zubří — TJ Sokol Postoupky 3,5 : 4,5

Před sezónou, před utkáním

Příprava na novou sezónu byla poznamenána dvěma významnými skutečnostmi. Jednou z nich byl postup do přeboru kraje. Několik hráčů už si tuto soutěž vyzkoušelo při hostování v sousedním Rožnově, v Hutisku Solanci nebo v Brumově a tudíž víme, že tato soutěž je hratelná, zvláště když se můžeme spolehnout na výpomoc hostujících hráčů z Rožnova. Druhou skutečností, která poznamenala přípravu na novou sezónu, byla změna hrací místnosti. Sokolovna, kde jsme hráli od r. 1985, má v průběhu jednoho roku projít velkou rekonstrukcí, a tak jsme k poslednímu květnu vystěhovali všechny své věci. Materiál, který nutně potřebujeme pro odehrání soutěže družstev, jsme přestěhovali do dočasné hrací místnosti v Klubu Zubří, ostatní máme provizorně uloženy na dalších dvou místech. Dočasným domovem se tak pro nás stal malý sál Klubu, kde jsme hráli od přelomu 50. a 60. let do února 1985, kdy jsme se přestěhovali pod střechu TJ. Když bude vše pokračovat podle plánu, budeme už příští sezónu hrát v nové přístavbě sokolovny. Klubovna pro šachy, hlavní výbor a některé další oddíly TJ má mít velikost 9,55x8 metrů, čtyři okna – dvě k severu a dvě k západu. A jak se může každý přesvědčit, práce na rekonstrukci pokračují rychlým tempem. Negativem však je, že nemáme vhodnou místnost pro uspořádání dalšího ročníku tradičního turnaje v Rapid šachu.

Prvé kolo jsme tedy hráli v místnosti, která je dostatečně veliká, má výborné světelné podmínky a dobré vytápění, její součástí je malá kuchyňka a ve stejné budově je i restaurace. Ještě tam však nejsme úplně zabydlení, hráčům chceme přímo v místnosti poskytnout možnost občerstvení alespoň ve formě kávy, čaje a minerálky a s tím jsme měli ještě trochu problém, který je snad pro další kola vyřešen. Navíc ale malý sál fungoval v pátek a v sobotu před utkáním jako volební místnost a tak jsme museli všechno chystat až v neděli ráno.

K utkání

Bojím se, že můj komentář bude příliš stručný, protože jsem byl plně zaměstnán svou nepříliš dobře se vyvíjející se partií na 7. šachovnici.

 Petr Kubín na jedničce porazil svého elově silnějšího soupeře. Viděl jsem jen jeho závěrečný útok na soupeřova krále.Materiálu měl zřejmě po předchozí oběti o něco méně, ale útok byl doslova matový. Prohru Milana na dvojce jsem neviděl – snad prý přišla po nějaké hrubce. I Zbyňkova remíza přišla na mě příliš brzy, ale byla myslím docela na místě, v pozici kde šlo jenom obtížně něco vymyslet. Naděje jsme trochu vkládali do pozice Zdeňka na čtyřce. Jeho útok se zdál být drtivý, ale jeho král byl taky docela obnažený. Měl hodně špatný čas a tak dal raději za remízu. Jara na pětce končil svou partii už za hodně nepříznivého stavu, jeho koncovku nestejných střelců s třemi pěšci proti šesti jsme potřebovali remizovat, ale bohužel. Naopak na šestce jsme taky v koncovce nestejnobarevných střelců s pěšcem navíc od Pepy Velčovského chtěli výhru, ale taky to bohužel nešlo. V té chvíli jsem měl já na sedmičce už dohráno. Představte si, že … ale proč si představovat, když to zná každý šachista. Tři čtyři hodiny, někdy i víc se s tím trápíte, potíte se a když konečně dosáhnete vyhrané pozice, přijde přehlédnutí a výsledkem je nula. A přesně to se stalo mému soupeři, já jsem po ztrátě figury za nějakého toho pěšce už jen v podstatě kalil vodu a snažil se soupeři nabídnout možnost udělat chybu a ono to vyšlo. Doufám, že jsem si nevybral svoji dávku štěstí na celý rok dopředu. Ivan hrál na osmičce proti své soupeřce dlouho s vyrovnaným materiálem – byly to hlavně těžké figury, ale pozice byla nějak čím dál horší, až to prasklo úplně.

Porážka nejtěsnějším poměrem 3,5:4,5 svádí často k bědování nad zbytečným ztrátami nějakých těch půlek, ale když vezmeme do úvahy tu moji šťastnou výhru, tak si myslím, že o moc víc jsme nemohli chtít. (Jaroslav Krupa)

TJ Gumárny Zubří   TJ Sokol Postoupky
Kubín Petr 2036 1 - 0 2181 Beil Martin
Kulišťák Milan 2063 0 - 1 2063 Dvořák Martin
Pyš Zbyněk 1935 ½ - ½ 1964 Bačák Martin
Ambros Zdenek 1965 ½ - ½ 1926 Večeřa Petr
Velčovský Josef 1838 ½ - ½ 1879 Machalík Marek
Krupa Jaroslav 1903 0 - 1 1927 Dungl Martin
Krupa Josef 1834 1 - 0 1861 Ševčík Zdeněk
Daněk Ivan 1828 0 - 1 1650 Tomečková Aneta
  :
Žádné komentáře
 
Šachové dění na Valašsku