Šachy

Šachové dění na Valašsku

Archiv - klubové soutěže

2.kolo TJ Gumárny Zubří - ŠK Boršíce B 6:2

K utkání

Bylo to utkání dvou družstev, jejichž ambice nesahají příliš vysoko, největší jejich starostí podle mě bude asi shromáždit dostatečný počet bodů na udržení. Výsledek sice vypadá na prvý pohled jednoznačně, ale ve skutečnosti žádná z partií nebyla lehká. A poslední bod se přiděloval za lepší nervy v posledních možných vteřinách zápasu.

Tentokrát to vezmu chronologicky, podle toho, jak partie končily. A jestli se někde spletu, bude to proto, že jsem byl příliš zaujat svou partií. Myslím, že jako prvý skončil Zbyněk na 3. šachovnici. Ve vyrovnané pozici dostal nabídku remízy asi v 15. tahu a dlouho čekal na to, až si kapitán Petr Kubín promyslí svůj tah a dá mu souhlas s remízou.Soupeř zatím ztratil trpělivost a zřejmě odešel někam na pivo. Takže  zase nebylo komu dát odpověď. Musel tedy zaskočit rozhodčí a když se soupeř vrátil do hrací místnosti, zjistil, že jeho partie je ukončena a zapsána. Brzy skončil i Petr Škrobák na pětce – soupeř přehlédl ztrátu figury a podepsal kapitulaci. Následovaly remízy Petra Kubína na jedničce a Milana Kulišťáka na dvojce. Oba remízy přijali s tím, že jejich šance na výhru příliš vysoké nejsou a volili jistotu – o jeden bod jsme vedli a v žádné ze zbývajících partií jsme nestáli vysloveně špatně. Potom jsem myslím vyhrál já na osmé šachovnici. Ve střední hře jsem si vytvořil dost výraznou poziční převahu. Po oběti pěšce jsem se nedokázal dopočítat konce úspěšného matového útoku, který v té pozici byl, a tak jsem přešel do dost neprůhledné věžové koncovky s pěšcem navíc. Nehrál jsem ji dobře, soupeř toho ale nevyužil a tak jsme šli do vedení 3,5:1,5. Jara Krupa na sedmičce měl pak koncovku střelce proti jezdci s několika pěšci na každé straně. Postupně získal prostorovou převahu – střelec bývá při asymetrických pěšcových formacích lepší než kůň. Mladičký soupeř se pokusil ještě obětovat jezdce za dva pěšce a přejít do remizové koncovky, kde silnější strana má jen věžového pěšce a „falešného“ střelce, ale náš hráč nepustil soupeřova krále pod svého pěšce a bylo 4,5:1,5 a zápas byl rozhodnut. Někdy v té době pomalu končila i partie na 6. šachovnici, Pepa Velčovský měl koně proti koni a dvěma spojeným pěšcům. Plán byl jasný – obětovat koně za dva pěšáky, což se povedlo a partie byla dána za remízu. Jedno auto odjelo na bezmála 100 km dlouhou cestu domů a hrál už jen Zdeněk Ambros na čtverce. Materiál nesymetrický – věž, střelec a tři pěšci na straně domácího hráče, dáma a tři pěšci na straně našeho hráče. Asi únava a nesoustředěnost asi po pěti hodinách hry způsobila, že Zdeněk zbytečně odevzdal pěšce a rezignovaně nabídl remízu, soupeř ale nepřijal a hrálo se s úplným využitím času až do matu. V průběhu hry ještě domácí hráč neviděl dvoutahový mat (viz ukázka na jiném místě těchto stránek), Zdeněk vysbíral všechny soupeřovy figury a když dal dámou mat a zmáčkl hodiny, ukazovaly přesně jednu vteřinu do konce jeho časového limitu, přičemž i vteřiny soupeře by se myslím daly spočítat na prstech.

V dušičkovou neděli byl provoz cestou domů hustý, ale plynulý. Nálada v autě byla dobrá, umocnila ji navíc ještě zpráva SMS o vítězství házenkářů ČR nad olympijskými vítězi z Francie.(Jaroslav Krupa)

SK Boršice B   TJ Gumárny Zubří
Partyš Petr 1939 ½ - ½ 2036 Kubín Petr
Havránek Michal 1997 ½ - ½ 2063 Kulišťák Milan
Bernatík Lubomír 1923 ½ - ½ 1935 Pyš Zbyněk
Šaňák František 1950 0 - 1 1965 Ambros Zdenek
Šebela Ladislav 1842 0 - 1 1809 Škrobák Petr
Frýbort Pavel 1813 ½ - ½ 1838 Velčovský Josef
Pfeffer Erik 1769 0 - 1 1903 Krupa Jaroslav
Volčík Stanislav 1798 0 - 1 1834 Krupa Josef
  2 : 6

Žádné komentáře
 
Šachové dění na Valašsku