Šachové dění na Valašsku

Archiv - klubové soutěže

4.kolo SLAVIE KROMĚŘÍŽ B-TJ GUMÁRNY ZUBŘÍ 3,5:4,5

Dva různé poločasy

Nedělní den byl větrný ale nemrzlo a tak jsme udělali první chybu a vyrazili až o půl deváté. V Kroměříži jsme sice byli dvacet minut před zahájením ale jak se ukázalo, nemusí to vůbec stačit pokud nevíte kam jedete. Do herny jsme přišli pět minut po desáté, což jsem komentoval směrem k Milanovi slovy: „...to zase dopadne…J“ Přestože se nám v Rožnově proti Kroměříži v minulých dvou letech dařilo, určitě jsme čekali spíše symbolický nenulový výsledek. Zubří se totiž tentokrát nemohlo spolehnout ani na Pepu Velčovského ani na Petra Škrobáka. Ukázalo se, že ani Kroměříž nenastoupila v nejsilnější sestavě. Šel jsem do zápasu s bílými a s odhodláním něco uhrát a po třech tazích se na šachovnici opět objevil Budapešťský gambit. Tentokrát jsem se rozhodl odmítnout a po pár dalších tazích jsem měl dobrou a v centru pevnou pozici, která se dala pohodlně hrát. Když soupeř přišel v 15. tahu s nabídkou remízy, poradil jsem se nejdřív s kapitánem a po jeho slovech: „tou remízou nic nepokazíš“ jsem přijal.Potom následovala rychlá prohra na osmé a výhra na druhé šachovnici a tím byl uzavřen účet pro první tři hodiny zápasu. Ostatní partie se nevyvíjely nijak překvapivě, Petr byl remízový, Zbyněk stál dobře ale ne na výhru, Jara měl o pěšce méně bez kompenzace, Jožka neutralizoval soupeřovu ostrou hru a držel vyrovnanou pozici a Pepa Svak se držel zuby nehty remízy s pěšcem méně. Celkově jsem si to přeložil jak 5:3 pro domácí. V té chvíli dostal Petr nabídku remízy a když vstal od partie tak jsem mu řekl, že musí hrát dál. Tato drobnost se ukázala jako jedna z rozhodujících věcí v zápase, protože Zbyněk vzdal a nadlouho jsme prohrávali o bod. Potom přišla časovka a s ní se začaly dít věci vpravdě hokejové. Petr pozici vylepšil o pěšce, Jara získal v časovce kvalitu a začal přemýšlet jak ji uplatnit. Jožka nedovolil soupeři zvýšit tlak v koncovce stejnobarevných střelců. Jenom Pepa ztratil dalšího pěšce a soupeř se už viděl jak ho matuje, jenomže pozice byla blokovaná a Ti dva pěšci navíc byli dvojpěšci, takže jakoby nebyli. Navíc měli oba různobarevné stejně špatné střelce a jak se později ukázalo, víc než remíza to asi nebyla. Petrova věžovka se ukázala jako vyhraná a když srovnal a Pepa Svak přidal půlku bylo jasné, že minimálně remíza je v kapse. Třešničkou na dortu bylo, že se v závěru kola oba Krupové nemýlili a přetavili v posledních minutách hry oba partiové ingoty ve zlatého jeden a půl bodu. To znamená, že Zubří se dělí po 4. kole s dalšími čtyřmi týmy o první místo.(Zdeněk Ambros)

Kroměříž dobyta

Dlouho jsem nic nenapsal (možná dobře),ale tentokrát mě výsledek zápasu v Kroměříži jistým způsobem stimuloval. Samozřejmě zuberští hráči měli i trochu štěstí, ale to k tomu patří. Když jsme jeli do Kroměříže, tak před zápasové prognózy byly spíše neudělat velkou ostudu, tím spíš, že jsme nemohli počítat se 2 hráči základní sestavy. Kroměříž sice taky nepostavila to nejlepší, co měla, ale i tak byla elová převaha skoro na všech šachovnicích dost výrazná. Jedině na 8. šachovnici postavila hráče s elem nižším než je 2000. Zuberské vítezsví se nerodilo snadno a dlouho to vypadalo spíše na výsledek v náš neprospěch, ale heslo "jeden za všechny" - "všichni za jednoho", tentokrát nebylo jen frází do větru. Všichni dělali, co bylo v jejich silách a tato bojovnost se vyplatila. Je třeba vyzdvihnout především výkon Petra Kubína a Jardy Krupy. Oba se potýkali se silnou časovkou (přibližně 10 minut na 20 tahů). Petrův soupeř dokonce před nepříjemnou časovkou nabídl remízu, ale Petr jako správný kapitán pokračoval dál a nasměroval tak tým k vítězství. Pěkným výkonem z nejasné pozice během časovky získal rozhodující převahu, kterou pak bez problémů uplatnil. Na 5. desce bojující Jarda měl také dosti nepříjemnou časovku. 5 minut na něco málo než 20 tahů vypadalo hrozivě. Jeho zkušený soupeř už asi taky viděl spadlý praporek a tak "hrál na čas", jenže to byla chyba. Místo,aby vymyslel nějaké "záludné tahy" těžké na propočet, tahal prostě na ten čas a tak se stalo, že přehlédl klasický nápich na dámu a věž. Kvalita fuč, časovka taky a pozice, i když ne zcela bez šancí, byla na okraji prohry. Jarda Krupa pak přetavil výhodu v celý bod. Důležité byly i remízy Jožky Krupy a Pepy Svaka, který nakonec zachránil velmi špatnou pozici. Tleskám hráčům Zubří za týmový výkon. GuZu do toho!!!!(Milan Kulišťák)