Šachy

Šachové dění na Valašsku

Archiv - klubové soutěže

9.kolo: CHESSMONT ROŽNOV P.R. - BŠŠ FRÝDEK MÍSTEK B 1,5:6,5

Bezpochyby mi dají všichni spoluhráči po shlédnutí partií za pravdu, že tento zápas byl nejhorším výkonem družstva v uplynulých dvou letech. Psychika družstva je z neustálých proher na dně a hráči si nevěří. Bez ohledu na to, že BŠŠ předchází pověst zlých dětiček, měli jsme rozhodně na výhru a ELO uvedené u jmen beskydských šachistů vůbec nevystihuje jejich skutečný výkon. Dnes to vezmu netradičně od první partie. Tomáš Pecha po zápase řekl, že si moc nezahrál a není divu, když mu Petr už v devátém tahu zablundroval a ztratil figuru. Tuto variantu sicilky neznal asi ani jeden z hráčů pořádně, takže v 10. tahu nebylo co hrát. (0:1). Miloš na druhé desce sice nehrál Caro-Cann přesně, ale přesto ještě ve 34. tahu byl jako černý –2,20 a po jednoduchém 34...e4! A výměnách šla partie do jasně vyhrané koncovky (1:1). Milan se v koncovce s pěšcem méně mohl pokusit o remízu po časové kontrole, ale zradily ho hodiny, když si ve 40. tahu nechal spadnout prapor. Problém jsme nakonec objevili. Jeho soupeř totiž nezmáčknul během hry hodiny a tím pádem jakoby neprovedl tah. Na partáři bylo tahů 40, ale hodiny v módu 25 napočítaly tahů jen 39. Stačilo udělat jeden tah navíc a perioda 30 minut by se připsala… (1,5:1,5). Jirka hrál skvěle a doslova soupeře utahal v remízové koncovce, když třikrát odmítnul jeho nabídku remízy v opravdu remízové pozici (2,5:1,5).  Já měl na 40. tah tentokrát celé tři minuty, ale nepodařilo se mi pozici zkomplikovat a protože jsem řešil Milanovu pochybnost o čase, přijal jsem soupeřovu rychlou nabídku remízy (3:2). Zbyněk si bohužel nevšiml v partii s Magdalénou Miturovou vítězného motivu ve 34. tahu kdy po 34…..Kf6 byl pozičně vyhraný (4:2). Honza prohrál na čas v pozici, kdy měl výhodu asi půl pěšce ve 27. tahu (4,5:2,5). Libor prohrál po blundru ve 21. tahu když stál v sicilce stísněně a nenašel další obranu (4,5:3,5). Výsledek zápasu tedy mohl být klidně opačný, stačilo jen trochu sebedůvěry.(Zdeněk Ambros)

Můj dodatek:V 27.tahu jsem měl výhodu asi +3 pěšce,protože jsem dvoutahově získával soupeřem "vlastnoručně" blokovaného jezdce,který by po napadení mým pěšcem neměl kam uskočit.Jenže mě tlačil čas a soupeř dost ostře zaútočil středem s pěti minutami na hodinách proti mé půlminutě a já svůj vyhrávající tah bohužel nestihl zahrát a prohrál smolně ve vyhrané pozici na čas.(JM)

Chessmont Rožnov p.Radhoštěm   BŠŠ Frýdek-Místek "B"
Kubín Petr 2076 0 - 1 2175 Pecha Tomáš
Tkadlec Miloslav 2102 0 - 1 2113 Rabatin Jakub
Kulišťák Milan 2022 0 - 1 2024 Holeček Vladimír
Břoušek Jiří 2080 1 - 0 2070 Port Josef