Šachy

Šachové dění na Valašsku

Archiv - klubové soutěže

Vše začalo v klidu.Všichni přišli v plném počtu a 5.kolo započalo.Proti mě nastoupila vidčanská jednička Igor Jasný,který ještě nedávno hrálval za Rožnov.Už ve třetím tahu soupeř černými odbočil z teoretických variant a já musel přemýšlet,co dělat.Nakonec po pár tazích vznikla pozice bez dam a po jedné dvojpěšcové slabině na obou stranách.Svou pozici bych zhodnotil perspektivněji,protože soupeř měl rozstřelené pěšce na dámském křídle-izolovaného pěšce na kraji a izolovaného dvojpěšce kdežto já jsem měl dvojpěšce s pěšcem na vedlejším sloupci.Můj útok tedy směřoval na slabé pěšce na dámském křídle,soupeř jen bránil.Došlo k velkým výměnám,během nichž jsem ztratil fůru času a nakonec na šachovnici zbylo 7 pěšců na každé straně a černopolný střelec proti soupeřovu jezdci.Pozice byla stoprocentně remízová.Mně však zbývalo málo času,jen 10 minut na 10 tahů,což ještě šlo pro zpočítání remízové varianty.Postihlo mě však úplné zatmění a ve dvou tazích jsem partii ztratil s tím,že soupeře "krásně" vytempuji.Přijde však blesk z čistého nebe a můj dvojpěšec se stává důvodem mé prohry.Přechodně získám pěšce,ale soupeřův pěšec na h-sloupci si vesele vykračuje do dámy a já tomu nemám jak zabránit.Vše samozřejmě zpočítám a nešťastný vzdávám.Výsledek byl v mých rukou a také v rukou Karla Proroka.Já stál na remízu a on měl partii vyhranou.Kdyby to tak skončilo,vyhráli bychom 5:3.Ovšem já jsem prohrál a Karel Prorok také a tím se do sedla dostali hosté a vyhráli 4,5:3,5.Dopomohlo jim k tomu velké štěstí.Ostatní sehráli své partie nesmlouvavě.První vítězství v sezóně si vychutnal Libor Vojkůvka,který porazil Stanislava Jasného a vyhrál také Pavel Kubáň.Dále viz. výsledky.Příště je na programu souboj chvostu tabulky,Rožnov B vs. Karolinka.Pokusíme se přidat nějaké zápasové bodíky a já se pokusím protrhnout svou smolnou sérii proher.Držte palce!

Chessmont Rožnov pR B   TJ Vidče
Malčánek Jan 1837 0 - 1 2000 Jasný Igor
Vojkůvka Libor 1920 1 - 0 1858 Jasný Stanislav
Bambušek Ivan 1761 ½ - ½ 1743 Sušeň Jaroslav
Křižák Eduard 1742 ½ - ½ 1615 Vávra Vladimír
Kulišťák Milan 1723 ½ - ½ 1650 Jurča Zdeněk
Prorok Karel 1627 0 - 1 1514 Maceček Martin
Kubáň Pavel 0 0 - 1 1661 Snoza Václav
Kubáň Pavel 0 1 - 0 1608 Smutek Vladimír
  :  

Zápas který nesedl

ale i to se stává. Domácí byli tentokrát řádně nabroušení a připravení oplatit porážku svého béčka. Celé utkání měli domácí od začátku pevně pod kontrolou. Boršice hrály doma dvojzápas, takže v místnosti bylo sice nabito, ale hrálo se dobře a bylo ticho jako v kostele. Hráči boršického béčka teprve spouštěli hodiny, když Jaroslav Vrtal nabídnul v devátém tahu Zbyňkovi remízu a ten bez váhání přijal. Byl to pro nás tentokrát vzhledem k papírovému rozdílu soupeřů docela dobrý signál. Potom se téměř dvě hodiny nic nedělo, akorát na prvních dvou šachovnicích se pomalu stmívalo nad Petrem i Milanem. Co bylo horší, že zbytek partií nesliboval tentokrát žádnou kompenzaci. Můj soupeř František Křížek dělal hrajícího rozhodčího a vzhledem ke špatnému času na hodinách a vývoji na čele neposlechl ani Drtinu ani Fialu a přijal nabídku remízy (vypadalo to, že si i trošku oddychl), protože jinak hledal marně plán ve vyrovnané pozici. Takže dvě remízy byly na světě a my jsme mohli se Zbyňkem zajít v klidu na „krčah“ lahodného zlatistvého moku. Brzy na to bylo hotovo na dvojce, když Milan nenašel recept na domácí Fialovu přípravu a už jsme prohrávali. Remízu přidal výborně hrající Petr Škrobák proti papírově lepšímu soupeři a vzápětí i Jara Krupa. Těsně před naším návratem do jámy lvové vzdal Petr, který stál ze zahájení dost pasivně a bylo prakticky rozhodnuto. Zbývající dvě partie už neslibovaly víc než plichty. Nakonec prohrál i Pepa Velčovský vyrovnanou jezdco-pěšcovou koncovku a Jožka, na kterého bychom si nikdo při odjezdu domů nevsadili, dokázal proti nepřesně hrajícímu soupeři partii zremizovat.(Zdeněk Ambros)

SK Boršice A   TJ Gumárny Zubří
Drtina Milan 2228 1 - 0 2036 Kubín Petr
Fiala Václav 2154 1 - 0 2063 Kulišťák Milan
Vrtal Jaroslav 2133 ½ - ½ 1935 Pyš Zbyněk
Křížek František 2059 ½ - ½ 1965 Ambros Zdenek
Míša Stanislav 1927 ½ - ½ 1809 Škrobák Petr
Skalka Josef 1898 1 - 0 1838 Velčovský Josef
Náplava Pavel 1968 ½ - ½ 1903 Krupa Jaroslav
Náplava Petr 1873 ½ - ½ 1834 Krupa Josef
  :
V neděli ráno jsem se zase zašel podívat,jak to naši malí šachisté rozehrávají.Vše začalo v pořádku až na problémy se soupiskou :),takže nakonec Lukáš Zetek musel hrát na první šachovnici proti zkušenému Janu Múdrému.Když jsem odcházel vše vypadalo zatím velice dobře,Franta Pobořil hrál svou spolehlivou hru,Honza Charvát už získával figuru a ostatní stáli vyrovnaně.Když jsem se později dozvěděl výsledek,tak bylo vše jinak.Jediná půlka se urodila pod rukami Franty Pobořila a ostatní byli odměněni nulami.Snad příště uhrají svůj první půlbod či bod.Držme jim palce a uvidíme :).

Rožnov C   Huslenky B
Zetek Lukáš
0 0 - 1 1747 Múdrý Jan
Pobořil František 1507 ½ - ½ 1617 Múdrý Josef
Charvát Jan 0 0 - 1 0 Dorňák Rostislav
Červínka Viktor 0 0 - 1 1574 Měrka Josef
Bill Josef 0 0 - 1 1538 Dokoupil Tomáš
  ½ :  

Vsetín hrál od začátku s vědomím favorita a nám se tolik potřebné štěstí opět vzdálilo. Po hodině hry stáli špatně Honza s Jardou, ostatní sváděli vyrovnaný boj. Jirka měl od začátku lepší střed, ale otevřené sloupce a diagonály znamenaly rychlé výměny figur a remízovou pěšcovku, což se potvrdilo a první remíza byla na světě. Po asi hodině a půl vzdal Jarda, který v pozici se dvěmi pěšci méně mohl získat lehce figuru, ale za další pěšce, takže k remíze by to zase asi nestačilo. Vzápětí musel vzdát Honza, který ve chvíli kdy vyřešil vývin bělopolného střelce udělal v časovce hrubou chybu a soupeř mu jednoduchým taktickým manévrem s dámou nedal šanci. Potom se dlouho nic nedělo a přidal remízu Petr, který s pěšcem navíc odolával tlaku na slabinu d6. Čas je neúprosný a tak ve chvíli, kdy mohl stupňovat svoji výhodu umožnil soupeři po výměně dam vyrovnat hry. Jožka měl po celou partii bílými převahu, ale Stanislav Juříček hrál velice zkušeně a ubránil se. Třetí remíza. Nejblíže k výhře měl Miloš v partii s Bosákem, když ve 33. tahu přehlédl krásnou oběť jezdce, která znamenala jistou výhru. Časovku ale ustál a po výměnách vznikla ve 48.tahu remízová koncovka.  Poslední dvě partie se už hrály za vpodstatě rozhodnutého stavu. Zbyněk mířil do vyrovnané pěšcové koncovky. Bohužel se chybou v 52. tahu připravil o remízu a nakonec prohrál. Milan s Dominikem Parákem měli ještě před časovou kontrolou plnou šachovnici figur, ale po oboustranně nepřesné hře z toho vyšel Milanův soupeř lépe a do padesáti tahů bylo hotovo. Vsetín tak vyhrál i letos po soustředěném výkonu zaslouženě.(Zdeněk Ambros)

Já mohu jen opravit počáteční stav mé partie.Opticky jsem stál hůře,ale analýza programu fritz mi připisovala malou výhodu až do osudové chyby.Je však pravda,že jsem se v pozici necítil dobře a cítil jsem se utlačován a v nevýhodě.(hm)

Chessmont Rožnov p.Radhoštěm   Zbrojovka Vsetín
Obšívač Josef 2321 ½ - ½ 2189 Juříček Stanislav
Kubín Petr 2076 ½ - ½ 2117 Straděj Vlastimil
Tkadlec Miloslav 2102 ½ - ½ 2195 Bosák Jan
Kulišťák Milan 2022 0 - 1 2162 Parák Dominik
Břoušek Jiří 2080 ½ - ½ 2123 Vávra Pavel
Pagáč Jaroslav 1931 0 - 1 2079 Štverák Milan
Pyš Zbyněk 1915 0 - 1 2075 Zádrapa Radek
Malčánek Jan 1864 0 - 1 1902 Maňák Antonín
  2 : 6  
Karolinka B   Rožnov C
Kalvas Jaroslav 1558 1 - 0 1507 Pobořil František
Morávek Štěpán 1356 1 - 0 0 Charvát Jan
Šustek Eduard 1594 1 - 0 0 Červínka Viktor
Pekař Jakub 0 1 - 0 0 Bill Josef
Dorotík David 0 1 - 0 0 Klíma Tomáš
  5 : 0  

Kdo s koho tak by se dala charakterizovat „předvánoční zlínská zabijačka“.  Na prvním regále se uhnízdila krvavá jelítka,  na druhém vychladla nepodařená prdelačka, na třetím zůstala jen půlka jitrnice, na čtvrtém podušená šunka,  na pátém půlka prasečí kýty, na šestém uzená prasečí hlava s vypíchnutýma očima, na sedmém voněl až do morku kosti ovar a na osmém se válela smradlavá střeva, která řezník nestihl vyhodit. Prostě zabijačka se vším všudy a jak má být. Ukázalo se, že nás ve vyšší soutěži nezachrání ani hráčské nadšení, ani spoléhání se jeden na druhého. Zlín postavil nejsilnější letošní sestavu, loosery nechal odpočívat (což v Rožnově bohužel možné není) a Ti, kterým se letos moc nedařilo mohli velkoryse nabídnout remízu. První přijal Jirka, který se mě zeptal předem co já na to. Měl černé, takže jsem souhlasil.  Když jsem se šel  chvíli nato projít viděl jsem, že přibyla remíza i na osmé a ostatní se bohužel potili v o něco horších pozicích. U mne to vypadalo po zisku pěšce na slibnou koncovku, jenže čtyři tahy před kontrolou přišla krutá hrubka, která odsoudila už potřetí v této sezoně moji vyhranou partii k záhubě. Pan Koutný se sice v komentáři na zlínských stránkách rozplýval jaké školení mi dal pan Macura, ale my s panem Macurou víme svoje i to, že po nepřesné hře stál ještě ve 34. tahu na pokraji prohry. Musíme si ale přiznat, že bychom v případě výhry asi také ve svých komentářích nebyli příliš objektivní. Jediný kdo zachránil rožnovákům čest byl Petr, který oplatil Jakubovi Roubalíkovi loňskou porážku a remízu ještě přidal Miloš. Přesto, že Zlín musel vyhrát a podařilo se mu to, nemá ještě nic jisté, protože pokud budou padat tři týmy a Marián Jurčík zahraje jen dvě povinné partie, může se klidně stát, že spadne spolu s námi J.  No a my se prostě musíme naučit získávat a proměňovat v partiích výhody, protože remízy už nám v dalších kolech k udržení v soutěži stačit nebudou. I když zase na druhou stranu být na špici v ZKP není špatný pocit J. Zlínu blahopřejeme k úspěchu.(Zdeněk Ambros)

ŠK Zlín "C"   Chessmont Rožnov p.Radhoštěm
Jurčík Marián 2435 1 - 0 2321 Obšívač Josef
Roubalík Jakub 2216 0 - 1 2076 Kubín Petr
Kořenek Petr 2202 ½ - ½ 2102 Tkadlec Miloslav
Koutný Petr 2077 1 - 0 2022 Kulišťák Milan
Svoboda Rostislav 2018 ½ - ½ 2080 Břoušek Jiří
Macura Emil 2057 1 - 0 1969 Ambros Zdenek
Beneš Miroslav 1971 1 - 0 1931 Pagáč Jaroslav
Kocián Miroslav 2010 ½ - ½ 1915 Pyš Zbyněk
  :
1  
2  
3  
4  
5  
6  
7  
8  
 
Šachové dění na Valašsku