Šachy

Šachové dění na Valašsku

Archiv - klubové soutěže

Dva různé poločasy

Nedělní den byl větrný ale nemrzlo a tak jsme udělali první chybu a vyrazili až o půl deváté. V Kroměříži jsme sice byli dvacet minut před zahájením ale jak se ukázalo, nemusí to vůbec stačit pokud nevíte kam jedete. Do herny jsme přišli pět minut po desáté, což jsem komentoval směrem k Milanovi slovy: „...to zase dopadne…J“ Přestože se nám v Rožnově proti Kroměříži v minulých dvou letech dařilo, určitě jsme čekali spíše symbolický nenulový výsledek. Zubří se totiž tentokrát nemohlo spolehnout ani na Pepu Velčovského ani na Petra Škrobáka. Ukázalo se, že ani Kroměříž nenastoupila v nejsilnější sestavě. Šel jsem do zápasu s bílými a s odhodláním něco uhrát a po třech tazích se na šachovnici opět objevil Budapešťský gambit. Tentokrát jsem se rozhodl odmítnout a po pár dalších tazích jsem měl dobrou a v centru pevnou pozici, která se dala pohodlně hrát. Když soupeř přišel v 15. tahu s nabídkou remízy, poradil jsem se nejdřív s kapitánem a po jeho slovech: „tou remízou nic nepokazíš“ jsem přijal.Potom následovala rychlá prohra na osmé a výhra na druhé šachovnici a tím byl uzavřen účet pro první tři hodiny zápasu. Ostatní partie se nevyvíjely nijak překvapivě, Petr byl remízový, Zbyněk stál dobře ale ne na výhru, Jara měl o pěšce méně bez kompenzace, Jožka neutralizoval soupeřovu ostrou hru a držel vyrovnanou pozici a Pepa Svak se držel zuby nehty remízy s pěšcem méně. Celkově jsem si to přeložil jak 5:3 pro domácí. V té chvíli dostal Petr nabídku remízy a když vstal od partie tak jsem mu řekl, že musí hrát dál. Tato drobnost se ukázala jako jedna z rozhodujících věcí v zápase, protože Zbyněk vzdal a nadlouho jsme prohrávali o bod. Potom přišla časovka a s ní se začaly dít věci vpravdě hokejové. Petr pozici vylepšil o pěšce, Jara získal v časovce kvalitu a začal přemýšlet jak ji uplatnit. Jožka nedovolil soupeři zvýšit tlak v koncovce stejnobarevných střelců. Jenom Pepa ztratil dalšího pěšce a soupeř se už viděl jak ho matuje, jenomže pozice byla blokovaná a Ti dva pěšci navíc byli dvojpěšci, takže jakoby nebyli. Navíc měli oba různobarevné stejně špatné střelce a jak se později ukázalo, víc než remíza to asi nebyla. Petrova věžovka se ukázala jako vyhraná a když srovnal a Pepa Svak přidal půlku bylo jasné, že minimálně remíza je v kapse. Třešničkou na dortu bylo, že se v závěru kola oba Krupové nemýlili a přetavili v posledních minutách hry oba partiové ingoty ve zlatého jeden a půl bodu. To znamená, že Zubří se dělí po 4. kole s dalšími čtyřmi týmy o první místo.(Zdeněk Ambros)

Kroměříž dobyta

Dlouho jsem nic nenapsal (možná dobře),ale tentokrát mě výsledek zápasu v Kroměříži jistým způsobem stimuloval. Samozřejmě zuberští hráči měli i trochu štěstí, ale to k tomu patří. Když jsme jeli do Kroměříže, tak před zápasové prognózy byly spíše neudělat velkou ostudu, tím spíš, že jsme nemohli počítat se 2 hráči základní sestavy. Kroměříž sice taky nepostavila to nejlepší, co měla, ale i tak byla elová převaha skoro na všech šachovnicích dost výrazná. Jedině na 8. šachovnici postavila hráče s elem nižším než je 2000. Zuberské vítezsví se nerodilo snadno a dlouho to vypadalo spíše na výsledek v náš neprospěch, ale heslo "jeden za všechny" - "všichni za jednoho", tentokrát nebylo jen frází do větru. Všichni dělali, co bylo v jejich silách a tato bojovnost se vyplatila. Je třeba vyzdvihnout především výkon Petra Kubína a Jardy Krupy. Oba se potýkali se silnou časovkou (přibližně 10 minut na 20 tahů). Petrův soupeř dokonce před nepříjemnou časovkou nabídl remízu, ale Petr jako správný kapitán pokračoval dál a nasměroval tak tým k vítězství. Pěkným výkonem z nejasné pozice během časovky získal rozhodující převahu, kterou pak bez problémů uplatnil. Na 5. desce bojující Jarda měl také dosti nepříjemnou časovku. 5 minut na něco málo než 20 tahů vypadalo hrozivě. Jeho zkušený soupeř už asi taky viděl spadlý praporek a tak "hrál na čas", jenže to byla chyba. Místo,aby vymyslel nějaké "záludné tahy" těžké na propočet, tahal prostě na ten čas a tak se stalo, že přehlédl klasický nápich na dámu a věž. Kvalita fuč, časovka taky a pozice, i když ne zcela bez šancí, byla na okraji prohry. Jarda Krupa pak přetavil výhodu v celý bod. Důležité byly i remízy Jožky Krupy a Pepy Svaka, který nakonec zachránil velmi špatnou pozici. Tleskám hráčům Zubří za týmový výkon. GuZu do toho!!!!(Milan Kulišťák)

Slavie Kroměříž B   TJ Gumárny Zubří
Bačák Petr 2041 0 - 1 2036 Kubín Petr
Blümelová Zdeňka 2032 0 - 1 2063 Kulišťák Milan
Hudaček Josef 2065 1 - 0 1935 Pyš Zbyněk
Kašík Miroslav 2045 ½ - ½ 1965 Ambros Zdenek
Kašík Jiří 2021 0 - 1 1903 Krupa Jaroslav
Petřík Petr 2019 ½ - ½ 1834 Krupa Josef
Firych Miroslav 2023 ½ - ½ 1773 Svak Josef
Jánek Jiří 1867 1 - 0 1591 Cabák Pavel
  :  

Je tady další neděle a všichni rožnovští šachisté se pomalu scházejí v klubovně a připravují se k dalšímu zápasu regionálního přeboru.Dobře naladěni stavějí figury a nastavují hodiny a čekají na soupeře,kterým je tentokrát Valašská Polanka s Petrem Votavou v čele.Pan mezinárodní rozhodčí však tentokrát nedorazil a tak je soupeř i já ochuzen o hráče s nejvyšším elem na soupisce.Všichni konečně usedáme k šachovnicím,soupeř však bez jednoho hráče(pan Solanský si nezahraje tým Rožnova ihned získává jednu kontumační bod k dobru.Rozhodčí dává pokyn k spuštění hodin.Já hraju na první šachovnici bílými proti Petru Hromadovi s elem 1931.Hraje se sicilská obrana,nějaký Boleslavského systém,rychle však opouštíme teorii a přichází bitva.Soupeř tlačí na královském křídle své pěšce dopředu a ti mi způsobují nemalé potíže,ale partie nevybočuje z rovnováhy,dokonce mám na své straně malé plus.V jednu chvíli však udělám slabší tah Jf3,a výhoda se obrací.Soupeř však šanci nevidí a tak jsem znovu na koni já napadám soupeřova střelce a nyní to přijde.Černý místo toho aby střelcem ustoupil,tak ho kryje věží a to je jeho osudová chyba.Taktickým úderem získávám celou figuru díky vazbě a soupeř bezmocně lehce zakleje.Sesbírám ještě pár pěšců a vyměním figury.Přehlídnutí matu už se nemusí brát až tak vážně,pozice je vyhraná všemi způsoby.Soupeř s minutou na hodinách vzdává.Partie spoluhráčů se vyvíjely zajímavě.Libor Vojkůvka stál asi trochu hůř,ale soupeř nijak nepospíchal a místo útoku nesmyslně přehazoval jezdce tam a zase zpátky,nakonec se z toho vyklubala remízová koncovka,kde měl soupeř dva spojené volné pěšce,ale náš hráč měl vše dobře kryté a pěšci by neměli při pohybu vpřed šanci.Kapitán Ivan Bambušek stál hůř s asi dvěma pěšci míň,ale nakonec se štěstím remizoval.Další partie už byly od mého stolu moc daleko a já jsem byl hodně zaměstnán svojí vlastní partií,takže ze zbylých informací jen tohle.Milan Kulišťák nakonec neuvěřitelně vyhrál,když jeho soupeř ikdyž stál trochu líp nedokázal najít správná pokračování.Karel Prorok remizoval po těžkém boji,kdy se prosazoval s pěšcem a koněm proti věži.Lukáš Pisárik zaslouženě vyhrál a jediný poražený z našeho týmu odešel Pavel Kubáň mladší,doufejme,že se mu bude v dalších zápasech dařit víc.A osmá šachovnice již zmíněný kontumační bod pro náš tým.Celkem jsme tedy zvítězili 5,5 ku 2,5 a odnášíme si cenné tři zápasové body,radost z úspěchu a uklidnění.Soupeři odjíždí se ctí,bojovali,co jim síly stačily a určitě si jak oni tak i my odnáší další cenné zkušenosti.Příště nás čeká souboj v Huslenkách s panem Stradějem v čele.Těším se známou tvář...viz turnaj ve Vsetíně 2008.Takže příště se těším.
Chessmont Rožnov pR B   Sokol Valašská Polanka
Malčánek Jan 1837 1 - 0 1931 Hromada Petr
Vojkůvka Libor 1920 ½ - ½ 1758 Dvořáček Roman
Bambušek Ivan 1761 ½ - ½ 1733 Parák František
Kulišťák Milan 1723 1 - 0 1713 Štefka Bohumil
Prorok Karel 1627 ½ - ½ 1727 Šimek Zdeněk
Pisárik Lukáš 0 1 - 0 1581 Šihor Vítězslav
Kubáň Pavel 0 0 - 1 1619 Liška Pavel
Solanský Josef 1615 1 - 0    
  :  

První vážný turnajový zápas rožnovského potěru dopadl podle očekávání. Jak se říká „žádný mistr z nebe nespadl“, a tak budeme držet palce do dalších bojů.(Zdeněk Ambros)

Bohužel není nikdo,kdo by psal zážitky z utkání a tak jen mohu napsat výsledky jednotlivých duelů.

Vidče B   Rožnov C
Jasný Stanislav 1858 ½ - ½ 1507 Pobořil František
Smutek Vladimír 1608 1 - 0 0 Charvát Jan
Snoza Václav 1661 1 - 0 0 Červínka Viktor
Maceček Martin 1514 1 - 0 0 Bill Josef
Smutek Jiří 0 1 - 0 0 Klíma Tomáš
  : ½  

Orlová nastoupila bez sester Olšarových, které byly asi unavené po právě skončeném Mistrovství ČR juniorek a dorostenek a nechtělo se jim dalšími sílami plýtvat proti hráčům s elem pod dva tisíce. Takže nám po sepsání soupisky svitla jakási naděje, že bychom nemuseli odjet s prázdnou. No a předpoklad se potvrdil, když hned v první partii remizoval po dou hodinách hry Zbyněk s domácím Ondikou. Hned na to došlo k trochu komické situaci na sedmé šachovnici, když si domácí hráč shodil rukávem krále a svorně jsme přemýšleli, jestli platí: „dotknuto hráno“. Po chvilce laškování z jedné i druhé strany se obě družstva dohodla, že se asi nejednalo o úmysl a pokračovalo se ve hře. Brzy na to přidal Jirka celý bodík s černými na pětce a vzápětí bylo srovnáno na sedmičce. Nade mnou se schylovaly mraky pomalu ale jistě, když jsem pod časovým i pozičním tlakem nenašel cestu k remíze a ztratil zbytečně pěšce. I když jsem vkládal naději do dámské koncovky, černý král byl dobře ukrytý za pěšci a věčný šach nepřipadal v úvahu. Co se nepodařilo mně, to se podařilo Milošovi na trojce, když si věčným šachem vynutil remízu. Krátce po časové kontrole jsem ale musel vzdát já a domácí vedli asi půl hodiny o bod. O vyrovnání se postaral skvělou výhrou Petr nad favorizovaným domácím Hrtánkem a zbývaly poslední dvě partie. Milan dohrál s přehledem do remízy věžovku a Jožka Obšivač přešel ze složité střední hry do o něco lepší věžovky s vyrovnaným materiálem, ale na výhru to nestačilo. Celková remíza tedy víceméně spravedlivá. Prostě nám ještě pořád ten půlbodík ke štěstí chybí.(Zdeněk Ambros)

SK Slavia Orlová "B"   Chessmont Rožnov p.Radhoštěm
Krzyzanowski Marcin 2280 ½ - ½ 2321 Obšívač Josef
Hrtánek Jiří 2154 0 - 1 2076 Kubín Petr
Trombík Karel 2143 ½ - ½ 2102 Tkadlec Miloslav
Dudys Jakub 2098 ½ - ½ 2022 Kulišťák Milan
Kopta Jiří 1992 0 - 1 2080 Břoušek Jiří
Sieber Martin 2032 1 - 0 1969 Ambros Zdenek
Mrázek Lumír 1987 1 - 0 1931 Pagáč Jaroslav
Ondika Roman 1930 ½ - ½ 1915 Pyš Zbyněk
  4 : 4  

K utkání

Chladný a pochmurný podzimní den, jako stvořený pro pěknou šachovou partičku. Zápasy Starého Města proti zbytku Moravy se po třech letech staly už téměř tradičním měřením sil staroměstské šachové školy s „Valašskou šachovou školkou“. Projevuje se v nich velmi omezená členská základna Valašského Království, a to je samozřejmě replika na Igorovu (téměř vzdorovitou) otázku proč hraje v ZKP pět druholigových hráčů ze soupisky Rožnova. Druhou přirozenou odpovědí je také to, že rožnovští mají šach moc rádi. Osobně si volnou neděli bez šachu v šachové sezoně neumím (a také ani nechci) představit. Proti Starému Městu hraji moc rád také proto, že si potom mohu na webu SM přečíst Igorovy pěkné články a dokonce jsem na dvou fotkách z dnešního zápasu. Tak se tři mušketýři z Rožnova ocitli hned ráno ve vlaku, aby už o půl deváté pomohli Jožkovi Krupovi coby rozhodčímu pomoct postavit figurky ve vzorové zuberské místnosti. Hosté přišli přes drobné bloudění na čas a po vzájemném stisku začaly čas odpočítávat „zuberské hodiny“. O tom, jestli budou bít stejně smutně jako rožnovské se rozhodovalo až v poslední partii mezi Petrem a Davidem. Ke své partii bych chtěl říct, že jsem v pozici nic neměl a můj bílý střelec se do hry zapojil až v 19.tahu, kdy se pečetila remíza. Ukazuje se, že v podobných hrách dámským pěšcem bude přece jen 7...Se7 lepší než Sd6. Za nepřesné považuji bílého 16.f4?! (má jak zesilovat) a 18.De2 je vzdáním se tlaku na královském křídle. Přesto všechno stojí bílý stále lépe. Takže se pečetila první remíza zápasu, ale hned přišla studená sprcha v podobě dvou rychlých proher na třetí a osmé šachovnici. To mě docela zaskočilo, protože jsem před nabídkou remízy hodnotil vyhlídky domácího družstva jako dobré. Milan tentokrát podle svých slov neudělal hrubku a partii korunoval krásným a nekrytelným matem střelec - dáma. Hosté sice vedli, ale o výsledku partie na sedmé desce nebylo pochyb. Jarda Krupa tentokrát převedl svou zkušenost v cenný bod. Potom se dlouho nic nedělo, ale zbývající tři pozice vypadaly hodně remízově, spíš trošku lépe pro zubřany. Těsně před odjezdem jsem už viděl Petrovo vítězné tažení volného pěšce na královském křídle a tato partie v podstatě zaručovala vítězný výsledek. Zbývající dvě skončily podle očekávání remízou. Jako host a nestranný pozorovatel vzrůstajích výkonů zuberských hráčů si na rozdíl od pesimisticky skromného Jožky Krupy myslím, že po dnešním zápase jsou ambice družstva Zubří někde v první polovině výsledkové tabulky. (V případě dvou překvapení v příštím kole v zápasech KM-Zubří a SME-SMD kdoví kde ještě.) (Zdeněk Ambros)

 

Jak jsem to viděl

 Na utkání se Starým Městem E byla tentokrát k dispozici základní sestava, menší diskuse probíhala jenom mezi mnou a Ivanem o obsazení 8. šachovnice. Já jsem chtěl dělat nehrajícího rozhodčího, Ivan chtěl zase vařit kafe. Nakonec jsem se v zápisu ocitl jako hráč i jako rozhodčí. Moje partie mě dost zaměstnávala, ostatních jsem si moc nevšímal. Jako první výsledek jsem zapisoval remízu Zdeňka Ambrose na 4. šachovnici a brzy potom svoji prohru, ale to už se hrálo více než tři hodiny. Moje partie se lámala někdy kolem 20. tahu. Na chvíli jsem měl i o pěšce víc a cítil jsem velkou šanci, ale zvolil jsem asi příliš pasivní obranu a bylo zle. Brzy po mně vzdal i Zbyněk Pyš a stav 0,5:2,5 vypadal hrozivě, ale v žádné partii jsme už nestáli hůř. Spolu s Milanem Kulišťákem jsme si vychutnali hezký závěr jeho partie s matovým útokem. Můj bratr na 7. šachovnici někdy kolem 10. tahu obětoval figuru a přestože si nebyl úplně jistý, že to skončí úspěchem, přece jenom tahal po zbytek partie za delší konec a nedovolil soupeři vymanit se zpod tlaku a srovnal stav na 2,5:2,5. Hrály se poslední tři partie, když došlo k zajímavé situaci. V jedné chvíli byly tři nabídky na remízu – jednu nabídl domácí hráč a dvě hosté. Hráči, kterým byla remíza nabídnuta, se snažili vyhodnotit  vyhlídky svých spoluhráčů a jako by se spoléhali spíš na ně, než na sebe. chvilku trvala jakási mrtvá situace, kdy se nedělo vůbec nic, jenom hodiny tikaly. Ale dvě partie, na 1. i na 6. šachovnici byly opravdu remízové a když se na nich podepsaly remízy, vyčistil se trochu vzduch v místnosti a Petrovi Škrobákovi tak bylo dáno najevo, že je to jenom na něm – jak skončí jeho partie, tak dopadne celé utkání. Zatím jsem však nepodotkl, že oba hráči měli po věži a jezdci, Petr pět a jeho soupeř čtyři pěšce. Náš hráč vyměnil věže a vytvořil si volného pěšce. Pak došlo k zajímavé pozici, kdy mohl soupeřovu králi tahem Je8 uzavřít cestu k pronásledování volného pěšce. Všichni okolostojící to viděli, jenom on stále váhal, a když to konečně potáhl, domácí hráči si spokojeně vydechli a v duchu se radovali z vítězství v partii i utkání, hosté sáhli po svých bundách a chystali se k odjezdu. Po několika málo tazích soupeř skutečně podepsal kapitulaci, hosté se rozloučili a odjeli. A jeden šťoura (nebudu ho jmenovat, byl to Pepa Velčovský), nám předvedl, že soupeř si mohl v té poslední partii přece jenom koněm vyskákat za pomoci nějakého toho mezišachu cestu k remíze, ale vzhledem k únavě a časové tísni to asi opravdu bylo nad jeho síly.(Jaroslav Krupa)

TJ Gumárny Zubří   ŠK Staré Město E
Kubín Petr 2036 ½ - ½ 2048 Staufčík Michal
Kulišťák Milan 2063 1 - 0 2016 Vávra Antonín
Pyš Zbyněk 1935 0 - 1 2021 Pukl Rostislav
Ambros Zdenek 1965 ½ - ½ 1949 Šmíd st. Jan
Škrobák Petr 1809 1 - 0 1891 Lukaštík David
Velčovský Josef 1838 ½ - ½ 1905 Štefanko Igor
Krupa Jaroslav 1903 1 - 0 1938 Fusek Lukáš
Krupa Josef 1834 0 - 1 1848 Dobeš Vojtěch
  :  

Bělunek Zdeněk 1954-Malčánek Jan 1837 0,5.pgn, (2.65kB)

pozice po 16.Vb1?!,Sa6!17.c4?

Jako černý mám již velkou výhodu cirka jednoho pěšce,říká šachový program Fritz.Nyní jsem správně zareagoval a přišlo přesné úderné 17....,d5! Rozražení slabého nepodporovaného středu bílého a následný útok na slabinu d3. 18.exd5? Chyba!Odkrývá e-sloupec pro mou věž a nyní je pozice vyhraná. 18....,exd519.Sb3 Nyní mělo přijít jasné 19....,Ve8! a bílý se může vzdát 1.varianta 20.cxd5,Vxe221.dxc6,Sd4+22.Kf1,Vae8 a bílý prohraje a 2.varianta 20.Ve3,Jd4!21.Jxd4,Sxd4 a černý získá kvalitu s vyhranou pozicí.Bílý nic lepšího nemá,slabé pole d4 rozhoduje partii pro černého a znamená smrt pro bílého.Kdyby samozřejmě po 19....,Ve8! uhnul bílý koněm např. 20.Jg3, následovala by vidlička se ziskem kvality a to 20....,Jd421.Sd1,Jxf3+22.Sxf3 v blížící se časové tísni jsem sice nad tahem Ve8 přemýšlel,ale ihned jsem ho zavrhl kvůli ztrátě pěšce na d5.Na propočítávání jsem čas neměl a tak jsem zahrál neuvěřitelnou hrubku a uzavřel střed tahem 19....,d4?? a výhoda se ztenčila z -2,8 pěšce na -0,7(jak jsem psal v článku).Partie nakonec skončila remízou a já jsem mohl jen říct,že jsem to měl vyhrané,ale nevyhrál jsem.

V neděli ráno vstávám brzo ráno.Chci se totiž podívat na první sezónní zápas rožnovského céčka.Kapitán Franta Pobořil se bude muset obejít bez jedničky céčka Franty Pavlíka a nasazuje proto smrtonosnou sestavu,kde figuruje jeho osoba na první šachovnici,Honza Charvát na druhé,Víťa Červinka na třetí,Pepa Bill na čtvrté(má v kroužku drsnou formu!) a Tom Klíma na páté(náš malý kuchač).Všichni se schází již o půl deváté.Já se přicházím podívat na zahájení asi deset minut před startem.Všude je však hrobové ticho,ze vnitř slyším jen pár hlasů.Soupeři nedorazili?!Celý tým i já tedy čekáme,zda soupeři dorazí.Zatím si povídáme a hrajeme bleskovky.Když však Hošťálková ani po hodině tzn. v 10 hodin nedorazí je do zápisu o utkání zapsána kontumační výhra 5:0 a většina malých hráčů se rozuteče domů s dobrým pocitem,že vyhráli,ale smutni,že si nezahráli.My s kapitánem ještě sehrajeme dvě bleskovky a vyrážíme se podívat na boj našeho áčka s VOKD Porubou z Ostravy.Ale to už dále v článku z 2.ligy.
1  
2  
3  
4  
5  
6  
7  
8  
 
Šachové dění na Valašsku