Šachy

Šachové dění na Valašsku

Archiv

Mezinárodní mistr Pavel Vávra (2299) se stal vítězem dalšího turnaje letošní série Czech
Tour, který se hrál od 15. do 22. listopadu v Liberci. V devíti kolech získal osm bodů
a před druhým v pořadí a nejvýše nasazeným hráčem turnaje IM Sebastianem Plischkim (2409) zvítězil díky lepšímu pomocnému hodnocení. Bronz patří ruskému zástupci Jevgeniji Golcmanovi (2252). Konečné pořadí a kompletní výsledky turnaje, ve kterém
zápolilo devadesát dva hráčů, najdete zde: www.czechtour.net/cz/open-liberec
Velmistři David Navara (2633), Jiří Štoček (2578) a Miloš Jirovský (2494) budou hlavními taháky letošního přeboru republiky v bleskovém šachu, který proběhne v sobotu 20. 12. 2008 v Kongresovém sále ČVUT v Praze. Z celého turnaje bude Česká televize pořizovat televizní záznam, který by měl být vysílán na programu ČT4 Sport ještě týž den ve večerních hodinách. Kompletní seznam přihlášených hráčů a další informace k turnaji naleznete zde: www.chess.cz
Kristýna Havlíková z Klatov se stala vítězkou Mistrovství České republiky dorostenek a juniorek, které skončilo 22. listopadu ve Vlachovicích. Druhé místo v kategorii do dvaceti let patří Tereze Olšarové z Orlové, bronz si do Rychnova odvezla Martina Marečková. Zároveň s přebornickým turnajem bylo odehráno i polofi nále MČR juniorů a dorostenců, kde triumfoval Jaroslav Bureš z Grygova. Společně s ním do fi nálového turnaje postupují také Martin Cuhra (QCC České Budějovice), Václav Svoboda (OAZA Praha), Vojtěch Rojíček (BŠŠ Frýdek-Místek), Lumír Mrázek (Slavia Orlová) a Vojtěch Zwardoň (Jakl Karviná). Kompletní informace na oficiálních stránkách mistrovství: junior2008.sachy-neratovice.cz
VZPOMÍNKY NA MARIÁNSKÉ LÁZNĚ 1961
Oba nejstarší účastníci zápasu šachových legend a mladých nadějí, Fridrik Olafsson a Wolfgang Uhlmann, hráli v Mariánských Lázních slavný a mimořádný turnaj již v roce 1961. Tento pásmový turnaj, který byl součástí kvalifi kačních bojů o zápas o mistra světa, byl – dnes už sotva pochopitelným – opakováním turnaje v holandském Berg en Dal.
Na Slovensku vznikl nový šachový časopis. Podle oblíbených internetových stránek sachovespravy.szm.sk vychází u našich východních sousedů nový šachový časopis Moderný šach. Jeho nulté číslo, které vychází v ambiciózním rozsahu osmdesáti čtyř stran, je možno stáhnout (pozor, celý soubor má cca 55 MB) na stránkách šachového klubu ŠK Prievidza. Další čísla však již zřejmě budou mít pouze tištěnou podobu.
PRVNÍ KOLA NEJLÉPE VYŠLA NĚMECKU
Sto padesát čtyři mužských celků a sto čtrnáct družstev žen se účastní bojů dvacáté osmé šachové olympiády, která minulý týden odstartovala v Drážďanech. Hned čtyři celky v mužské části turnaje se mohou honosit průměrnýmratingem svých sestav nad 2700 bodů. Kromě nejvýše nasazených Rusů (2756), hrajících v sestavě Kramnik, Svidler, Griščuk, Morozevič s náhradníkem Jakovenkem, jsou to ještě reprezentace Ukrajiny (2729), Číny (2714) a Ázerbájdžánu (2709). Mezi ženami by mělo k hlavním favoritkám patřit pět celků s průměrným ratingem nad 2400 bodů v pořadí Rusko (2495), Ukrajina (2486), Čína (2486), Gruzie (2476) a Francie (2427). Oba české celky jsou podle ELO na 18. příčce.
O ANANDOVĚ VYZYVATELI SE LETOS NEROZHODNE
Chaos, protichůdné informace, spousta otevřených dopisů a zatím nulový výsledek – tak se dá ve zkratce charakterizovat situace kolem kandidátského zápasu o právo vyzvat k souboji o titul mistra světa jeho současného držitele Višiho Ananda. Ani Gata Kamsky, ani Veselin Topalov nemají prozatím žádnou jistotu a tomu, že by se začalo hrát ve stanovené datum (26. listopadu), nevěří snad už ani ti největší optimisté.
ŠACHOVÝ GÉNIUS V NEŠŤASTNÉ DOBĚ
„Salo Flohr byl báječný člověk, nejlepší přítel, jakého jsem kdy měl,“ říkal mi v podzimních Karlových Varech roku 2007 současný nejstarší žijící světový velmistr André Lilienthal. „Skvělý šachista a fantastický a ohromně veselý člověk. Nedovedete si ani představit, kolik
krásného jsme spolu prožili,“ dodal a začal mi líčit některé společné zážitky včetně toho,
jak musel Salo Flohr v důsledku jejich prohrané sázky přeplavat hotelový bazén ve svém novém obleku. Salomon Flohr by se 21. listopadu pravděpodobně dožil sta let.
POSLEDNÍ JE NEJSILNĚJŠÍ
Poslední nominovanou sněženkou pro zápas se šachovými legendami je litevská velmistryně Viktorija Cmilyte, která bude s ELO ratingem 2512 nejsilnější hráčkou družstva nadějí. Společně s Annou Ušeninovou, Kateřinou Němcovou a Janou Jackovou se utkají Anatolijem Karpovem, Vlastimilem Hortem, Wolfgangem Uhlmannem a Fridrikem Olafssonem. Zápas začíná v sobotu 29. listopadu od 16.00 v Mariánských Lázních v hotelu Cristal Palace. Vstupenky stojí 40 Kč (respektive 20 Kč pro děti, studenty a důchodce) a jsou v prodeji na recepci hotelu Cristal Palace a v Praze v šachově-počítačové prodejně H. S. H. Computer na Václavském náměstí 66 (vchod z Mezibranské ulice).
FM Vojtěch Plát (2402) z TŽ Třinec zvítězil na rapidovém turnaji hraném pod názvem Romanův memoriál v brněnském Boby centru. K zisku prvního místa mu v devítikolovém turnaji mezi 66 účastníky stačilo 8 bodů. Druhé místo patří za 7,5 bodu zakřanskému FM Davidu Holemářovi (2307) a bronz zůstal zásluhou Miroslava Pakosty (2156) v Brně. Konečné výsledky jsou na adrese chess-results.com.
IVANČUK A ŠIROV ROZPOUTALI NA ŠACHOVNICI BOUŘI
Divoké přestřelky, materiální nerovnováha, prudké útoky a hezké kombinace – to je to, co k šachu přitahuje mnoho příznivců na celém světě a právě takové partie se pak objevují v šachových časopisech. Souboj spadající do této kategorie se odehrál i v jedné z nejsilnějších světových soutěží družstev – španělské lize.
VÍTĚZNÝ KUBÁNEC ANI JEDNOU NEPROHRÁL
Mistrem světa v bleskovém šachu se v kazachstánském Almaty (dříve Alma-Ata) stal kubánský velmistr Lenier Dominguez (2719). V průběhu patnáctikolového turnajeneprohrál ani jedinou partii a nechal za sebou celou plejádu vyhlášených blicařů v čele s dvojnásobným bleskovým králem memoriálu Michaila Tala Vasilijem Ivančukem, na kterého zbylo místo druhé. Bronzovou medaili si díky lepšímu pomocnému hodnocení odváží Petr Svidler.
 
Mají biorytmy skutečně zásadní vliv na lidské konání a jeho výsledky? Známý trenér Adrian Michalčišin je na lehkou váhu nebere. „Ano, osmadvacetidenní cykly skutečně mohou poodhalit období vnitřně silná a naopak také období, ve kterých se nemusí dařit zrovna nejlépe,“ uvedl. Roli biorytmů podle něj ukazuje i nedávno skončený zápas o nejvyšší titul mezi Vladimirem Kramnikem a Višim Anandem. „Kramnikovo intelektuální minimum připadlo na 18. října a nejnižší hladina jeho emociálního cyklu pak kulminovala o čtyři dny později. A co se stalo? Kramnik své partie prohrál právě sedmnáctého, dvacátého a jednadvacátého října.“ Naopak, Viši Anand se stal podle Michalčišina mistrem světa právě v den, kdy jeho intelektuální cyklus vrcholil.
Na nejlepšího světového seniora mohou být hrdí ve Spojených státech. Mezinárodní
mistr Larry Kaufman (2391) se stal v německém Bad Zwischenahnu mistrem světa seniorů, když si svůj titul získaný mezi více než třemi sty účastníkyvybojoval díky lepšímu pomocnému hodnocení před nejvýše nasazeným hráčem mistrovství, Rumunem Mihaiem Subou. Z české výpravy byl podle očekávání nejlepší velmistr Vlastimil Jansa. Tomu v celkovém účtování patřilo za osm získaných bodů 9. místo, mezinárodní mistr Josef Přibyl skončil 28., Rudolfu Mesiarikovi patří 113. příčka a Karel Šlechta skončil 167.
HLAVNÍMI FAVORITY JSOU RUSKO A ÁZERBÁJDŽÁN
Dlouho očekávané olympijské boje konečně začínají. Od 12. do 25. listopadu se v německých Drážďanech schází šachový svět, aby se po dvou letech opět ukázalo, jaké země patří k šachovým velmocem. „Jestliže se v minulých letech stávalo, že chybělo pár hráčů ze světové špičky, nebo že někdo přijel na posledních 6-7 kol, tentokrát je olympiáda ‚našlapaná‘ od samého počátku,“ říká trenér české reprezentace, mezinárodní mistr Michal Konopka a dodává: „Kromě Ananda přijedou všechna esa a hned čtyři týmy budou mít průměrný rating prvních 4 šachovnic přes 2700 bodů!“
FAVORITÉ ZTRÁCELI PRVNÍ BODY
Hned několik překvapení a soubojů předních celků loňského extraligového ročníku přineslo o víkendu úvodní dvojkolo naší nejvyšší soutěže družstev. Na čele tabulky se usadila dvojice moravských celků, které mají ovšem o zápas více, neboť předehrávaly svůj zápas pátého kola. Naopak se příliš nedařilo tradičním favoritům z Pardubic a zcela bez bodu pak zůstala Ostrava.
Petr Kičmer z Baníku Havířov se stal se 7,5 bodu z 9 partií vítězem turnaje v rapid šachu hraného v jihomoravských Bučovicích. O druhé místo se s odstupem půl bodu podělil karvinský mezinárodní mistr Sergej Vesselovsky (2401) s Petrem Kapustou ze Starého Města. Pomocné hodnocení nakonec rozhodlo ve prospěch prvního jmenovaného hráče. Kompletní výsledky turnaje jsou na adrese chess-results.com.
Šachistům z Uničova se dařilo na 22. ročníku turnaje Mohelnice Open 2008. Mezi šedesáti účastníky si ze sedmikolového klání domů odvezli dvě ze tří medailí. Zlato získal Jiří Navrátil (2140) za 6 bodů a bronz bral za 5,5 bodu Jaroslav Filipík (2006). Mezi uničovské se dokázal vklínit pouze Jiří Stehlík (2069) z Kolína.

ÚŘADOVALY BLESKOVÉ RUCE

Tradiční a hvězdně obsazený turnaj hraný ve francouzském Cap d´Age letos patřil blicařům. Letošní i loňský vítěz prominentního bleskového turnaje, hraného v rámci Memoriálu Michaila Tala v Moskvě, Ukrajinec Vasilij Ivančuk (2786) narazil ve fi nále na vyhlášenou bleskovou ruku internetové hvězdy portálu playchess. com Američana Hikaru Nakamuru (2704), leč právě v jejich klání nakonec na jejich oblíbenou disciplínu nedošlo.

SVIDLER DÁL SBÍRÁ TITULY

Velmistr Petr Svidler (2738) se stal ve své kariéře již popáté přeborníkem Ruska, když ve fi nálovém play-off předstihl své dva konkurenty, velmistry Dmitrije Jakovenka (2709) a Jevgenije Alexejeva (2708)  

                                              1. Svidler, Petr (2738) 3

   2. Jakovenko, Dmitrij (2709) 2,5

  3. Alexejev, Jevgenij (2708) 0,5

NÁVRAT VÝPRAVY BEZ MEDAILÍ

Bez medaile se v týdnu vrátila česká šachová výprava z právě skončeného mistrovství světa mládeže, které se odehrálo ve vietnamském Vung Tau. Nejúspěšnější z naší výpravy, velmistryni Kateřinu Němcovou tentokrát dělilo od bronzového stupínku pouze horší pomocné hodnocení. Břehy Jihočínského moře naopak přály mladým šachistům z Indie, kteří si kromě čtyř světových primátů vezou domů ještě další čtyři cenné kovy.

1  
2  
3  
4  
 
Šachové dění na Valašsku