Šachy

Šachové dění na Valašsku

Archiv

Velmistr Vlastimil Jansa (2477) dělí po šestém kole s pěti a půl bodem první místo na letošním mistrovství světa seniorů, které se hraje v německém Bad Zwischenahn. V pořadí osmnáctého ročníku nejvyšší světové seniorské soutěže se účastní celkem tři sta dva šachistů a třicet pět šachistek a kromě velmistra Jansy jsou v české výpravě také mezinárodní mistr Josef Přibyl (2343), kterému patří za čtyři a půl bodu prozatím příčka dvacátá. Nejvýše nasazenými hráči mužského turnaje jsou Mihai Suba (2531), Mišo Cebalo (2493) a Lev Gutman (2485). Online přenos lze sledovat na ofi ciální stránce turnaje www.seniorenschach.de

Veselin Topalov odřekl svoji účast na tradičním prvním superturnaji roku 2009, který se bude hrát za účasti velmistra Movsesjana v nizozemském Wijku. Podle agenturních zpráv je důvodem Topalovova odřeknutí kolize turnaje s tréninkovým plánem bulharského velmistra, který směřuje k jedinému cíli a tím je znovuzískání titulu světového šampiona. Plán velmistra Topalova pro nadcházející rok je podle stejného zdroje již naplněn a jsou podepsány všechny kontrakty.

HALÓ, INDIE, MÁŠ MISTRA SVĚTA!

Viši Anand obhájil v překvapivě jednoznačném zápasu svůj titul, když v jedenácti odehraných partiích porazil svého soupeře Vladimira Kramnika 6,5:4,5. Z titulu světového šampiona se tak nadále mohou radovat v Indii. „Jsem se svým vítězstvím mimořádně spokojen,“ řekl staronový mistr světa po skončení zápasu. „Nečekal jsem, že bych mohl vyhrát s náskokem dvou bodů, čekal jsem, že to bude mnohem vyrovnanější. Je to skutečně fantastický výsledek!“

ÚSPĚCHY SLAVILA JIŽNÍ MORAVA
SERGEJ MOVSESJAN
Za třicet let, které mi bylo dopřáno prožít ve světě šachu, jsem nepoznal nikoho, kdo by neměl rád Sergeje Movsesjana. Postavou nepříliš velký, téměř neustále usměvavý a skromný mladík budil po celou tu dobu svými výkony zasloužený respekt jak u ostřílených domácích borců, tak v poslední době i mezi hráči nejužší světové špičky. A právě opora extraligových Pardubic a národního celku Slovenska oslavila v minulém týdnu svoji třicítku.
Velmistr Jan Votava (2542) se stal systémem start-cíl vítězem letošního ročníku turnaje Mitlener Cup 2008. K zisku samostatné zlaté medaile stačilo našemu velmistrovi získat v devíti kolech sedm a půl bodu. Druhé místo patří mezinárodnímu mistrovi Štěpánu Žilkovi (2471) a z bronzové medaile se může těšit velmistr Vladimir Sergejev (2519). Nejlepší ženou byla Lucie Jínová z 1. Novoborského ŠK. Turnaje se zúčastnilo jedenapadesát hráčů, mezi nimiž byli čtyři velmistři a stejný počet mezinárodních mistrů. Průměr první nasazené patnáctky startovní listiny byl 2370 bodů. Kompletní výsledky na chess-results.com

Po druhém kole našich druhých nejvyšších soutěží družstev jsou již pouze čtyři celky s plným bodovým ziskem. V západní části soutěže se sto procenty může pyšnit družstvo Polabin, které si přivezlo plný bodový zisk z Vršovic a bez ztráty bodu jsou také díky domácí výhře s Chrudimí hráči Vyšehradu. Ve východní skupině prošel úvodními dvěma koly soutěže bez zaváhání brněnský Duras a Slavoj Poruba. Brněnští se ve druhém kole poměrně jasně vypořádali s Kroměříží v poměru 5,5:2,5 a Poruba získala ještě o půlbodík více na půdě brněnské Lokálky. Plný bodový zisk si připsal nováček ze Zakřan v jehož sestavě sice podlehl velmistr Blatný (2416), ale zbytek celku zabodoval a díky výhrám Radka Kaloda (2504), Jana Bernáška (2444), Milana Smištíka (2311) a Petra Skácelíka (2214) se mohli v Zakřanech radovat z první prvoligové výhry. Kompletní výsledky druhého kola na adrese db.chess.cz/soutez.php

Velmistr Sergej Movsesjan se na světovém žebříčku posunul již na 11. pozici! Po výborném výsledku na Evropském poháru družstev v Řecku, kde na první šachovnici za klub Bosna-Sarajevo dosáhl performance 2828 bodů, se jeho průběžný ELO rating dostal na hranici 2742 bodů. Dosáhl tak mezi českými a slovenskými hráči historicky nejvyšší hodnoty. Dosavadní nejvyšší meta GM Davida Navary byla 2725 ELO bodů. Movsesjan si tak dal pěkný dárek ke svým třicátým narozeninám, které oslaví 3. listopadu.

PES OBRANÁŘ
Letošní rok je bohatý na kulatá výroční českých šachistů a ani poslední říjnový týden nebyl v tomto ohledu výjimkou. Své osmdesáté narozeniny v něm oslavil dvojnásobný účastník turnaje kandidátů, dlouholetý československý reprezentant, velmistr Miroslav Filip.
ČEŠI SE PROBOJOVALI DO ELITNÍ EVROPSKÉ DESÍTKY
Česká republika má po několika letech opět oddíl, který se dokáže prosadit mezi evropskou klubovou elitou. Prokázal to nedávno skončený Evropský pohár družstev, kde náš mistr, celek 1. Novoborský ŠK, obsadil v silné konkurenci desátou příčku. Úspěch na horké řecké půdě je o to cennější, že ho novoborští dosáhli bez doplnění hvězdnými cizinci, prakticky ve shodné sestavě, se kterou odehráli loňský extraligový ročník.
FM Neklan Vyskočil (2296) z brněnského DURASu zvítězil v 9. ročníku turnaje o pohár Brněnských vodáren a kanalizací, který se odehrál v sobotu v kulturním centru Semilasso. Druhé místo patří jeho oddílovému kolegovi a FM Miroslavu Jurkovi (2316), bronz si do Znojma odváží Jan Dočekal (2238). Fotogalerie z turnaje je k dispozici na adrese pmspotter.rajce.net, kompletní výsledky pak zde: chess-results.com.
Mezinárodní mistr Jan Sosna (2382) z ŠK Zlín obhájil se sedmi a půl body z devíti možných loňské prvenství v Memoriálu F. Křižíka a M. Grabce, který se v neděli odehrál ve Vnorovech. O půl bodu méně získali stříbrný FM Josef Mudrák (2340) ze Slavie Kroměříž a bronzový IM Sergej Vesselovsky (2402) z Jäklu Karviná. Kompletní výsledky turnaje, kterého se zúčastnilo šedesát šachistů, naleznete zde: www.chess-results.com.
Sergej Movsesjan (2732) a Lubomír Ftáčnik (2544) byli se ziskem jednoho a půl bodu nejúspěšnějšími ze šesti českých a slovenských účastníků víkendového dvojkola německé Bundesligy. Oba zaznamenali své výhry bílými v sobotním třetí kole, ve kterém Movsesjan zvítězil nad Belezkym (2466) a Ftáčnik nad Roosem (2367). Zbyněk Hráček (2613), Vlastimil Babula (2608) a Ján Markoš (2568) obě své víkendové partie zremizovali. Hořkost porážky okusil v sobotním kole pouze Viktor Láznička (2591), který bílými podlehl Cyborowskému (2504); v neděli pak remizoval černými s Dgebuadzem (2544). Na čele Bundesligy jsou po 4. kole s plným bodovým ziskem celky OSG Baden-Baden a SV Mulheim-Nord.
Mezinárodní mistr Radoslav Doležal (2432) a velmistr Maker Vokáč
(2451) se stali vítězi 2. ročníku mezinárodního turnaje Open Jižní Čechy, který se hrál v Českém Krumlově od 10. do 18. října. V devíti turnajových kolech dosáhli oba vítězové sedm a půl bodu a o konečném primátu pro IM Doležala rozhodlo až pomocné hodnocení. Třetí příčku získal se ztrátou jednoho bodu FM Milan Walek (2344) a nejlepším zahraničním účastníkem byl osmapadesátičlenném poli Švéd Bjorn Fagerstrom (2132), který skončil čtvrtý. Konečné výsledky na adrese chess-results.com.
Těsnými porážkami obou loňských „extraligistů“ odstartovaly o víkendu
obě skupiny domácích prvoligových soutěží. Tatran Litovel podlehl ve východní skupině svým rivalům v boji o opětovné navrácení do nejvyšší
soutěže, šachistům z Poruby. Na půdě soupeřů neuspěl ani plzeňský
Sokol, který rovněž nejtěsnějším výsledkem prohrál v Lysé nad Labem.Z výsledků úvodního kola překvapila jasná porážka Rychnova s brněnským Durasem a pouhá remíza prvoligového nováčka ze Zakřan (hrajícího se dvěma velmistry v sestavě) v souboji s Jihlavou. Nečekala se pravděpodobně ani remíza hráčů plzeňské Letné se zkušenými hráči Hradce Králové. Za pozornost stojí především prohra Vojtěcha Pláta (2411) na 1. šachovnici s IM Janem Michálkem (2320). Za prvoligové šachovnice bude v letošním ročníku klubových soutěží usedat třináct držitelů velmistrovského titulu: Marek Vokáč (2451), Jan Votava (2542), Miloš Jirovský (2494), Tomáš Oral (2538), Jiří Lechtýnský (2441), Radek Kalod (2504), Pavel Blatný (2416), Tomáš Polák (2553), Petr Hába (2546), Robert Cvek (2532), Petr Velička (2464), Vlastimil Babula (2608) a Vladimir Sergejev (2519).

Veselin Topalov se vrací do čela světových ratingových tabulek. FIDE zveřejnila nový Rating list platný od 1. 10. 2008. Na jeho čele došlo k zajímavým posunům. Díky vynikajícím výsledkům na turnaji v Bilbau se do čela opět probojoval Bulhar Topalov (2791), zatímco mistr světa Anand (2783) se kvůli neúspěšnému vystoupení na témže turnaji propadl až na místo páté. Druhá příčka patří Alexandru Morozevičovi (2787) a „bronzový“ je Ukrajinec Vasilij Ivančuk (2786). Ženský žebříček stále vede s výrazným náskokem Maďarka Judita Polgárová (2711) před Indkou Koneru Humpyovou (2618) a Číňankou Hou Yifan (2578).

Na turnaji Světových duševních her v Pekingu probíhají (bez české účasti) šachové turnaje, které byly zahájeny bleskovým šachem. Mistryně světa Alexandra Kostenjuková porazila ve fi nále ženského turnaje jednu ze svých předchůdkyň, Bulharku Antoanetu Stefanovovou 2:1, a získala tak svůj další letošní titul. V čínském souboji o třetí příčku porazila aktuální světová trojka Hou Yifan svou reprezentační kolegyni Zhao Xue 2:0. Mužský turnaj patřil Ukrajincům. Ve fi nálovém zápase porazil Martin Kravtsiv Jurije Drozdovského 2:1, na bronzový stupínek se probojoval Řek Christos Banikas.

Polskému velmistrovi Bartolomieji Maciejovi se nelíbí zuřivé blicky, které přináší závěrečné partie play off hrané systémem náhlá smrt, a navrhuje změnit pravidla.

„PODEJTE INFORMACE!"

Ani celkový poměr skóre 96:84 nestačil Číňanům k vítězství v souboji velmocí nad reprezentací Ruska. Zápas probíhal ve třech kategoriích, když se mužské i ženské celky utkaly postupně ve hře klasickým tempem, posléze změřily své síly v rapid šachu a zápas zakončily bleskově. Na ruské straně zklamali zejména muži, vedení hráčem světové špičky Peterem Svidlerem, kteří svým čínským protějškům podlehli v klasice i v blickách a úspěch jim přineslo pouze tempo rapidu. Čest věhlasné ruské šachové školy tak zachraňovaly ženy. Ty zvítězily v klasice a v blesku. Rapidový souboj zakončily remízou 25:25. A právě díky této remíze patřilo konečné vítězství Rusům, protože celkově zvítězili ve třech zápasech, dvakrát odešli poražení a jeden zápas skončil smírem.

TOPALOV VYHRÁL NEJSILNĚJŠÍ TURNAJ VŠECH DOB

Bývalý mistr světa Veselin Topalov je zpět! Ve španělském Bilbau vyhrál fi nálový turnaj série Grand Slam. Své soupeře, hráče absolutní světové špičky, předstihl v nejsilnějším turnaji šachové historie o plné čtyři body.

Ruska Alexandra Kostenjuková a Číňanka Hou Yifan se probojovaly do fi nále mistrovství světa žen, které končí tento týden v ruském Nalčiku. Po úvodních třech partiích zápasu hraného na čtyři partie vede díky výhře černými v úvodní partii Alexandra Kostenjuková 2:1.

Viktor Láznička má před blížící se Šachovou olympiádou dobrou formu. Po 6. kole vede s pětibodovým ziskem společně s pěticí dalších velmistrů kvalitně obsazené Mistrovství Evropské unie, které se hraje od 9. do 18. září v anglickém Liverpoolu. Dobře si vedou také další dva členové české výpravy. Velmistr Igors Rausis je se 4 body na třicáté šesté příčce a plzeňský Jan Příborský, bojující o další normu IM, má po skvělém startu na svém kontě 3,5 bodu a ze sto třiceti osmi hráčů mu patří místo padesáté šesté.

Zápas mezi exmistrem světa Veselinem Topalovem(2777) a nynějším mistrem světa Vishawanathanem Anandem(2798),ve které krásně triumfoval první ze soupeřů.

NEJSILNĚJŠÍ TURNAJ VŠECH DOB ZA POLOVINOU

Ve skleněné zvukotěsné kostce umístěné pod širým nebem na náměstí Plaza Nueva (zřejmě premiéra hrací místnosti tohoto typu) bojují o celkové vítězství a cenový fond ve výši 400 000 dolarů velmistři Viši Anand (2798), Magnus Carlsen (2775), Vasilij Ivančuk (2781), Veselin Topalov (2777), Levon Aronjan (2727) a Tejmur Radžabov (2744). Navíc se hraje nepříliš častým, ale rozhodně zajímavým systémem, kdy za vyhranou partii získá hráč tři body a za remízu pouze bod jediný. Na první pohled to rezultativnosti turnaje zatím příliš nepřispívá, když z patnácti partií skončilo výhrou jednoho ze soupeřů pouze pět, ale při pohledu na počet tahů odehraných v jednotlivých partiích je jasné, že hlavní příčinou zde skutečně bude vyrovnanost šestice hlavních protagonistů. Na jednu partii připadá více než čtyřicet tahů a pozitivní je i další aspekt: při pohledu na zahájení, která se v Bilbau hrají, nebyla zatím k vidění ani jediná ruská a ani jediná berlínská… A ani nejkratší remíza turnaje o 29 tazích rozhodně nebyla odpočinkovou záležitostí.Pořadí po úvodní polovině turnaje pod:zobrazit celé.

SEMIFINÁLE BUDE SOUBOJEM EVROPY S ASIÍ

O titul mistryně světa se střetnou Evropanky s duetem hráček z Asie. Rozhodly o tom čtvrtfinálové boje letošního mistrovství světa žen, které probíhá od 28. srpna do 18. září v ruském Nalčiku. Ruska Alexandra Kostenjuková (2510) a Švédka Pia Cramlingová (2544) jsou dvě želízka v ohni, které má evropský kontinent. Na straně asijských šachových velmocí budouv semifinále bojovat Indka Koneru Humpy (2622) a Číňanka Hou Yifan (2557).Výsledky čtvrtfinále pod:zobrazit celé.

GM POLÁK ROZHODL O SVÉM VÍTĚZSTVÍ UŽ NA STARTU

Brněnský velmistr Tomáš Polák zvítězil systémem start-cíl na uzavřeném turnaji Banický kahanec,který se hrál od 29. srpna ve slovenské Prievidzi. Letošní ročník, který se mohl pochlubit VII. kategorií FIDE a průměrným ratingem 2417 bodů, navázal na tradiční stejnojmenné turnaje, jež se v Prievidzi konaly od roku 1966 až do roku 1998.Výsledky pod:zobrazit celé.

1  
2  
3  
4  
 
Šachové dění na Valašsku