Šachy

Šachové dění na Valašsku

Archiv

Brno bylo svědkem dalšího ze série bleskových turnajů hraných již mnoho let v „šachové restauraci“ U Pásků. Palmu vítězství si tentokrát odnesl FM David Holemář za 21,5 bodu z 24 partií. Stříbro patří dalšímu z držitelů titulu mistra FIDE Miroslavu Jurkovi a bronz Janu Uhmannovi.

Celých 17 bodů byl rozdíl, který dělil vítězný celek Vycházejících hvězd od jejich zkušených soupeřů na letošním ročníku turnaje NH,který v Amsterodamu skončil v sobotu 30. 8. Hlavními oporami vítězného týmu byli velmistři Wang Yue(2708) a Ivan Čeparinov (2687),kteří spolu soupeřili o jedno volné místo na prestižním turnaji Amber,jež se v příštím roce odehraje ve Francii. Úspěšnější byl nakonec čínský velmistr, který v 10 kolech získal 8,5 bodu.Výsledky pod:zobrazit celé.

V Brně se podařilo navázat na dlouhou tradici. 33. ročník festivalu Fair Trade Chess letos nabídl hned čtyři kvalitně obsazené turnaje,v nichž se mezi 74 zúčastněnými šachisty objevilo i 8 hráčů honosících se titulem mezinárodního mistra. Dva z brněnských turnajů se hrály systémem každýs každým a nabízely možnost splnění normy mezinárodního mistra. Zároveň v tradičním brněnském šachovém svatostánku – budově hotelu Bobycentrum – proběhly ještě dva openy. Nejspokojenějším šachistou festivalu bude pravděpodobně grygovský FM Karel Malinovský (2353),pro něhož znamenala festivalová účast splnění normy mezinárodního mistra.Výsledky pod:zobrazit celé.

Velmistr Marek Vokáč (2451) zvítězilna letošním ročníku šachového turnaje pořádaného za účasti146 šachistů v Říčanech místním oddílem TJ Tourist Biomedica.V 9 kolech si připsal na své konto 8 bodů a na druhého v pořadí MF Tomáše Vojtu (2411) si vypracoval jednobodový náskok. 7 bodů,ale s horším pomocným hodnocením,znamenalo třetí místo pro Ondřeje Mejzlíka (2190). V turnaji B se z prvenství radoval Jan Klíma(1667) za 7,5 bodu. Kompletní výsledky obou turnajů jsou na následujících webech:skupina A: chess-results.com skupina B: chess-results.com.

Vítězem hlavního turnaje hraného od 23. do 31. srpnav rámci šachového festivalu v Havířověse stal IM VladimírTalla (2407).V turnaji, kterého se účastnilo 68 hráčů, získal v 9 kolech 7,5 bodu. Na 2. a 3. místě skončili s půlbodovou ztrátou IM Jozef Michenka (2396) a Michal Motyka(2331). Kompletní výsledky viz www.bulava.cz/sachy.

MISTROVSTVÍ V NALČIKU S BOJKOTEM

 

Bez jedenácti kvalifikovaných šachistek bylo v ruském Nalčiku zahájeno letošní mistrovství světa žen v šachu.Kromě šestice Gruzínek Maji Čiburbanidzeové,Lely Javakišviliové,Sopio Gvetadzeové, Maji Lominejšviliové,Sopiko Kukašviliové a Nino Khurtsidzeové na turnaj nepřijely ještě Nizozemka Tea Bosboom Lanchavová, Peruánka Karen Zapatová, Francouzka Marie Sebagová, Američanka Irina Krushová a v Nalčiku překvapivě nehraje ani Ruska Jekaterina Korbutová.V úvodním kole turnaje,které bylo absencemi výrazně narušeno,došlo k několika větším překvapením, když Američanka Rohonyanová vyřadila v tie-breaku ruskou velmistryni Natalii Žukovovou. Nečekalo se ani vyřazení Srbky Nataši Bojkovičové(2423) Číňankou Wenjun Ju(2389). Oficiální stránka mistrovství: www.chessdom.com.

IVANČUK VYHRÁL HLAVNÍ I BLESKOVÝ TURNAJ

Moskva patřila v uplynulých dvoutýdnech Vasiliji Ivančukovi (2781).Ukrajinský velmistr nejprve nedovolil Vladimiru Kramnikovi zopakovat jeho loňský triumf a s náskokem celého jednoho bodu zvítězil ve třetím ročníku Memoriálu Michaila Tala a následně sebral lehce výstřední Ukrajinec i první cenu v dalším hvězdně obsazeném turnaji– dvoudenním klání v bleskovém šachu, kterého se ze světové špičky neúčastnili jen mistr světa Viši Ananda exmistr světa Veselin Topalov.Výsledky pod:zobrazit celé.

NEJSILNĚJŠÍ TURNAJ VŠECH DOB

 

V Bilbau byl zahájen finálový turnaj letošní série Grand Slam,který je vzhledem kesvé XXII. kategorii a průměrnému ratingu 2775,63 nejsilnějším turnajem v historii šachu vůbec. Ve skleněné zvukotěsné kostce, která byla umístěna pod širým nebem na náměstí Plaza Nueva, se o celkové vítězství a cenový fond ve výši 400 000 dolarů utkají velmistři Viši Anand,Magnus Carlsen, Vasilij Ivančuk,Veselin Topalov, Levon Aronjana Tejmur Radžabov. Úvodní kolo nejlépe vyšlo Magnusu Carlsenovi,který zvítězil černými nad Levonem Aronjanem. Ofi ciální stránka turnaje, na kterém se jako spolukomentátor podílí i desátý mistr světa Boris Spasskij, je www.bilbaofinalmasters.com.
1  
2  
3  
4  
 
Šachové dění na Valašsku