Šachy

Šachové dění na Valašsku

Zprávy

VÝPADEK PŘÍJMŮ OD SAZKY VYVOLÁVÁ NAPĚTÍ
Největší zdroj příjmů Šachového svazu ČR v současnosti pochází od Sazky. Sportovní svazy jsou akcionáři této loterijní společnosti a její zisk si mezi sebe dělí. Problém je v tom, že zisk Sazky poklesl v důsledku nákladů na drahý projekt sportovní arény ve Vysočanech, což se samozřejmě dotýká i šachového hnutí.
FAVORITÉ POTVRDILI OČEKÁVÁNÍ
Po nekompletním pátém kole naší nejvyšší soutěže se začíná vyjasňovat, kdo by mohl být nejžhavějším aspirantem na domácí přebornický titul. Na prvních třech místech tabulky se
víceméně podle očekávání usadila družstva 1. Novoborského ŠK, A64 Valoz Grygov a ŠK
Mahrla Praha, která má sice na první dvojici ztrátu jednoho bodu, ale zato v zásobě ještě
vzájemný zápas 5. kola s celkem Bohemians.
HORT S KARPOVEM DOTÁHLI MACHRY K TRIUMFU
Machři ukázali, že to mají v paži, a Sněženky, že mají všechno před sebou. Tak lze po vzoru rádia Beat shrnout šachový zápas legend (Karpov, Hort, Olafsson, Uhlmann) a nadějí (Cmilyte, Ušenina, Němcová, Jacková), který první prosincovou sobotu dotáhli velmistři do vítězného konce 17,5 : 14,5.
Daniel Kubita s Baníku Ostrava se stal vítězem vánočního turnaje zrakově postižených mladých šachistů, který proběhl o víkendu v Praze. Druhé a třetí místo patří hráčům ze Slovenska. Stříbro si do Bratislavy odváží za 5,5 bodu Martin Miškeje a bronz na stejné místo Michal Koc.
FM František Vrána (2302) se stal se mezi 36 hráči vítězem bleskového krajského přeboru, který o víkendu uspořádali organizátoři ve Starém Městě. Druhé místo patří Jaroslavu Shánělovi (2132) a třetí přebornická příčka se stala kořistí Adama Gabriela (2000). Kompletní výsledky jsou k dispozici na chess-results.com.
Cenu Salo Flohra za přínos šachu letos obdrželi prezident Šachového svazu ČR Igor Němec, předseda Slovenského šachového svazu Karol Pekár, velmistr David Navara, trenér mládeže Miroslav Maršálek a předseda ŠK Přerov Dimitrij Maton. Poslední jmenovaný je zřejmě posledním žijícím Čechem, který hrál simultánku s bývalým mistrem světa Alexandrem Aljechinem. Slavnostní večer u příležitosti nedožitých 100 let mezinárodního velmistra Salo Flohra uspořádalo v úterý 9. 12. 2008 v ústředí ČSOB občanské sdružení Sokrates 2001.
Čeští velmistři Zbyněk Hráček a Vlastimil Babula zaznamenali úspěšný víkend, když v 5. a 6. bundesligovém kole získali pro svůj celek Werder Brémy shodně 1,5 bodu. Velmistr Hráček (2613) remizoval s velmistrem Malachatkem (2633) a v nedělním kole porazil mezinárodního mistra Rise (2417). Vlastimil Babula (2608) nejprve porazil GM Bereloviče (2576) a v šestém kole se rozešel smírně s IM Souleidisem (2440). Dvě remízy přinesl víkend slovenským velmistrům Movsesjanovi a Ftáčnikovi v barvách Baden- Badenu, respektive Hamburku. Po neúplném 7. kole je na čele favorizovaný celek Baden-Badenu s tříbodovým náskokem před SC Kreuzberg a SV Mulheim-Nord.
Šachový svět je bohatší o další dopingovou aféru. Tentokrát se o zviditelnění postaral Ukrajinec Vasilij Ivančuk, který se na olympiádě odmítl po prohrané partii posledního kola s Gatou Kamským podrobit jejich zkoumání. Jeho odmítnutí (není ovšem jasné, zda se jednalo o úmysl nebo nedorozumění) však může zásadním způsobem ovlivnit konečné výsledky 38. šachové olympiády. Za odmítnutí kontroly hrozí ukrajinské jedničce podle slov prezidenta FIDE Kirsana Iljumžinova dvouletý zákaz činnosti a anulování všech jím sehraných olympijských partií. Zároveň by mohl být Ukrajině odebrán pohár Nony Gaprindašvili, který se tradičně uděluje zemi, jejíž mužský a ženský tým získá v součtu obou soutěží nejvíce bodů. Z tohoto ocenění by se v takovém případě radovali Arméni. Spekuluje se také o tom, že by v důsledku anulování Ivančukovýchpartií přišli o bronz šachisté USA a ze zisku medaile by se mohli radovat v Maďarsku. „Podle mého názoru by o medailích měla rozhodnout hra na šachovnicích, a nikoli jakákoli technická pravidla, která nemůže nikdo ovlivnit. Americký ani maďarský celek nemají s touto epizodou nic společného,“ říká k vzniklému incidentu americká velmistryně maďarského původu Susan Polgárová.
MÉ OLYMPIJSKÉ OBĚTI
Změna přišla někdy okolo roku 2005 nebo 2006 – také mě zaujaly tehdejší efektní partie velmistra Topalova. Kromě toho jsem měl pocit, že sice nehraji špatně, ale žádnou mimořádnou partii jsem nesehrál. V neposlední řadě i šachové programy, s nimiž doma více či méně analyzuji, zjistily, že materiální převaha nemusí znamenat výhru. Od té doby jsem obětoval materiál o něco častěji a sehrál jsem pár velmi pěkných partií s oběťmi i bez nich. Asi není náhoda, že divákům se nejvíce líbila partie Čeparinov – Navara s obětí dámy, přestože jsem v ní udělal dvě chyby. Jak ale uvidíte na níže uvedené partii Navara – Šašikiran, pouhé dva omyly bývají v tak ostré partii úspěchem. V poslední době chybami nešetřím, takže jsem obětování materiálu za dlouhodobou kompenzaci raději opět mírně omezil. Na poslední olympiádě v Drážďanech jsem párkrát také něco obětoval. „Oběť“ čepice někdy po cestě do Německa je ve skutečnosti ztrátou a tematicky sem nepatří, své oběti na šachovnici se čtenářům nicméně pokusím přiblížit svými komentáři. Výsledek je tentokrát až příliš ovlivněný počítačem, měl jsem málo času a v ostrých pozicích v samostatných analýzách obvykle dělám příliš mnoho chyb; u komentářů k partii Navara – Šašikiran jsem možná tedy spíše spoluautorem. Do článku tematicky spadají partie Carlsen – Navara (poziční oběť), Navara – Šašikiran a Navara – Hernandez Guerrero.
NESMYSLNÉ TEMPO V ŠACHOVÝCH SOUTĚŽÍCH
Jsem rozhodčím I. třídy, trenérem a organizátorem soutěží od předškoláků po veterány. Bohužel a bohudík také už něco pamatuji – přerušované partie po devíti hodinách hry, dohrávky o měsíc později s nutným přejezdem hráče k několika tahům přes půl republiky, diskuse kolem odhadu výsledku nedohrané partie. ... Současné snahy o zkrácení času jsou mi sympatické, protože opak má za následek mj. i hromadné odvracení se talentů od šachu jako od nudné dlouhé hry. Avšak spousta funkcionářů, zdá se, dosud nepochopila smysl dvou period. V partiích, které trvají nyní 4-5 hodin, už úplně pozbyly periody na významu. Co víc – příšerně komplikují průběh šachových zápasů. Tak např. v 1. kole letošní 1. ligy (skupina Východ) Rychnov – Duras Brno jsem byl rozhodčím zápasu. Doporučené bylo nastavení hodin módem 23 a bylo třeba přeřídit hodiny během hry po spadnutí prvního praporku. A teď já, relativně zkušený teprve polodědek: Naposledy jsem přeřizoval hodiny před půl rokem a už jsem zase zapomněl, jak se to správně dělá. Trvalo mi to skoro 3 minuty. Mezitím bylo potřeba přeřídit hodiny na dalších dvou stolech. Nervózní rozhodčí klidu hráčům nepřidá, a tak s maskou suveréna vnitřně zápasím s věkem, pamětí, intuicí a vyrovnávám se s radami kolemstojících. Každá vteřina teď běží asi 10 vteřin... Mezitím přeřizuji už páté, šesté a sedmé hodiny. Když je přitom jeden na tahu, zvýhodňuji ho o několik sekund. Nějaký vtipálek řekne, že je potřeba doladit i vteřiny – ještě že mám autoritu doloženou více než 90 kg živé váhy. A štěstí, že přitom nehraji souběžně za béčko. Přitom by stačilo, aby relativně chytří, konstruktivní lidé, za které nás šachisty nešachový svět občas považuje, vygumovali z paměti periody, nastavili Fischera s tempem 90 nebo 120 minut + 30 sekund na celou partii. Bez period. A bylo by po ptákách. Klidní hráči. A rozhodčí by u šachu opět téměř pozbyl na významu. A kdyby si navíc odpovědní lidé prohlédli hodiny, zadali by takový mód, který je na nejrozšířenějších digitálkách nastavený předem. Jenže na to zřejmě ještě nemáme ty chytré, moudré a zralé členy STK. Bohužel.

Jiří Daniel
Velmistr Marek Vokáč se narodil 6. 12. 1958. Rozhovor konaný u příležitosti jeho životního
jubilea zahajujeme v průběhu slavnostního zahájení mariánskolázeňského turnaje v předsálí kongresového sálu hotelu Cristal Palace. Známý pesimista a nekonformní šachista ochotně
usedá ke stolu a hned od začátku rozvrací moje představy o tom, jak bude text vypadat…
NA NOVÁ PRAVIDLA NEÚSPĚCH SVÉST NEMŮŽEME
Naší mužské reprezentaci se na letošní olympiádě v Drážďanech nedařilo tak, jak si představovala a jak očekávala naše šachová veřejnost. Umístnění na turnaji roku neodpovídá našim šachovým tradicím ani skutečné síle našeho týmu. V 11kolovém klání jsme 6krát zvítězili, 4krát prohráli a jednou remizovali a se 13 body jsme obsadili až 38. místo. Musíme se zamyslet, proč k tomu došlo, aby se příště něco podobného neopakovalo. Nabízím několik minipohledů na olympiádu a dění za šachovnicemi.
Mezinárodní mistr Petr Neuman (2438) potvrdil roli nejvýše nasazeného hráče a stal se
7,5 bodu z 9 partií vítězem tradičního turnaje v rapid šachu hraného o víkendu v Plzni. Na druhém místě skončil s půlbodovou ztrátou Jan Turner (2369) a bronzová medaile patří mezi 67 hráči kvůli horšímu pomocnému hodnocení Pavlu Jiráskovi (2262). Kompletní výsledky turnaje jsou k dispozici na chess-results.com.
Na Slovensku se po novém šachovém časopisu rozjel i nový herní server, který funguje na adrese www.SachMat.sk. Pro své návštěvníky server nabízí on-line hraní s velkým výběrem hracího tempa, archiv odehraných partií, diskusní fórum, živé sledování a analýzu partií z turnajů celého světa a zároveň také sbírku šachových videí.
JACKOVÁ PORAZILA KARPOVA V MINIATURCE
Kdy naposledy se šachy dostaly na titulní stranu novin s největším prodaným nákladem v České republice? V pondělí 1. 12. přinesl deník Blesk téměř celostránkovou reportáž z průběhu zápasu Sněženky a Machři s jasným titulkem „Krásná Češka smetla Karpova“. Blesk tak referoval o vítězství české velmistryně Jany Jackové nad bývalým mistrem světa. Anatolij Karpov kapituloval po 22 tazích a takhle rychle ve vážné partii prohrál teprve podruhé za svoji téměř půl století dlouhou šachovou kariéru. Ale nepředbíhejme. Zápas Sněženky a Machři odstartovala v páteční podvečer tisková konference všech zúčastněných protagonistů, kterou moderoval hlavní rozhodčí zápasu Pavel Votruba. Na úvod položil každému z hráčů jednu otázku. Otázky na „Machry“ směřovaly na jejich předchozí zkušenosti s účastí na turnajíchv západočeském lázeňském městě, o kterých se pak rozhovořili velmistři Vlastimil Hort, Wolfgang Uhlmann i Fridrik Olafsson.
RADUJÍ SE ARMÉNI A GRUZÍNKY
Šachová olympiáda v Drážďanech se mezi naše nejúspěšnější olympijská vystoupení nezapíše. Osmnáctý nasazený mužský celek obsadil až 38. příčku, což je pro české šachové příznivce rozhodně zklamáním. Na úvod několik statistických údajů: olympiády se zúčastnilo 722 hráčů ve 146 týmech a 548 hráček v 111 týmech. K nim musíme připočítat 257 kapitánů družstev, 120 rozhodčích a dále několik stovek organizátorů, žurnalistů a dalších. Drážďany přivítaly reprezentanty celkem ze 141 zemí (některé země mohly postavit více týmů). Za šachovnice usedlo 253 velmistrů, 65 WGM, 176 mezinárodních mistrů, 90 WIM, 91 mistrů FIDE a 86 WFM.
Šachový svět možná čeká návrat do historie. Viceprezident FIDE Georgios Makropulos přijel do Drážďan s myšlenkou obnovit Turnaj kandidátů. Ten by mohl být zaveden už po zápase o titul mistra světa v roce 2009. Po něm se několik silných velmistrů dostane do situace, kdy budou nuceni do bojů o světovou korunu zasáhnout od toho nejnižšího stupně. „Je pochopitelně možné pokusit se donutit například Ananda, Kramnika, Topalova, Kamského nebo Morozeviče, aby začali bojovat ‚od nuly‘. S velkou pravděpodobností lze ale předpokládat, že většina z nich by toto řešení neakceptovala,“ odůvodňuje návrh Makropulos, který by tedy rád vrátil šachy k tradici padesátých a šedesátých let. Zároveň má podle svého vyjádření v Evropě hned několik zájemců, kteří jsou schopni garantovat vysoký cenový fond. „Proti takovému turnaji nebudou jistě nic namítat ani Anand, Kramnik či Topalov.“
NA FAIR PLAY BUDE DOHLÍŽET BOND
V bulharské Sofi i proběhne od 16. do 28. února zápas mezi Gatou Kamskym a Veselinem Topalovem. Rozhodlo se tak na jednání, které proběhlo ve volném dni Šachové olympiády v Drážďanech. Na schůzce byly domluveny i podrobnosti zápasu. Víme tedy, že se bude hrát osm partií, cenový fond bude čtvrt milionu dolarů a vítěz získá právo vyzvat současného mistra světa Višiho Ananda. Gatu Kamského doprovázel jeho nový manažer a trenér, velmistr Emil Sutovský. Alexandr Černěnko, který vstoupil do povědomí šachové veřejnosti jako garant nenaplněných slibů týkajících se převodu fi nanční garance zápasu na účet FIDE, již Kamskeho nezastupuje.
Známý server sachy.sk, který slouží ke hře korespondenčního (off-line) šachu, byl v minulých dnech mimo provoz, letos již poněkolikáté. Jak Šachovému týdeníku sdělil webmaster serveru Rastislav Bury, příčinou je podle jeho informací nezaplacení internetového připojení ze strany jednatelů společnosti, které server patří. Ti jsou údajně dlužni dokonce za několik měsíců. R. Bury se za problémy uživatelům serveru omlouvá a podle svých slov se snaží „dotlačit“ odpovědné osoby k urychlené úhradě pohledávek. Řada šachistů je nicméně rozčarována, protože si za hru na serveru zaplatila.
Mezinárodní mistr Pavel Vávra (2299) se stal vítězem dalšího turnaje letošní série Czech
Tour, který se hrál od 15. do 22. listopadu v Liberci. V devíti kolech získal osm bodů
a před druhým v pořadí a nejvýše nasazeným hráčem turnaje IM Sebastianem Plischkim (2409) zvítězil díky lepšímu pomocnému hodnocení. Bronz patří ruskému zástupci Jevgeniji Golcmanovi (2252). Konečné pořadí a kompletní výsledky turnaje, ve kterém
zápolilo devadesát dva hráčů, najdete zde: www.czechtour.net/cz/open-liberec
Velmistři David Navara (2633), Jiří Štoček (2578) a Miloš Jirovský (2494) budou hlavními taháky letošního přeboru republiky v bleskovém šachu, který proběhne v sobotu 20. 12. 2008 v Kongresovém sále ČVUT v Praze. Z celého turnaje bude Česká televize pořizovat televizní záznam, který by měl být vysílán na programu ČT4 Sport ještě týž den ve večerních hodinách. Kompletní seznam přihlášených hráčů a další informace k turnaji naleznete zde: www.chess.cz
Kristýna Havlíková z Klatov se stala vítězkou Mistrovství České republiky dorostenek a juniorek, které skončilo 22. listopadu ve Vlachovicích. Druhé místo v kategorii do dvaceti let patří Tereze Olšarové z Orlové, bronz si do Rychnova odvezla Martina Marečková. Zároveň s přebornickým turnajem bylo odehráno i polofi nále MČR juniorů a dorostenců, kde triumfoval Jaroslav Bureš z Grygova. Společně s ním do fi nálového turnaje postupují také Martin Cuhra (QCC České Budějovice), Václav Svoboda (OAZA Praha), Vojtěch Rojíček (BŠŠ Frýdek-Místek), Lumír Mrázek (Slavia Orlová) a Vojtěch Zwardoň (Jakl Karviná). Kompletní informace na oficiálních stránkách mistrovství: junior2008.sachy-neratovice.cz
VZPOMÍNKY NA MARIÁNSKÉ LÁZNĚ 1961
Oba nejstarší účastníci zápasu šachových legend a mladých nadějí, Fridrik Olafsson a Wolfgang Uhlmann, hráli v Mariánských Lázních slavný a mimořádný turnaj již v roce 1961. Tento pásmový turnaj, který byl součástí kvalifi kačních bojů o zápas o mistra světa, byl – dnes už sotva pochopitelným – opakováním turnaje v holandském Berg en Dal.
Na Slovensku vznikl nový šachový časopis. Podle oblíbených internetových stránek sachovespravy.szm.sk vychází u našich východních sousedů nový šachový časopis Moderný šach. Jeho nulté číslo, které vychází v ambiciózním rozsahu osmdesáti čtyř stran, je možno stáhnout (pozor, celý soubor má cca 55 MB) na stránkách šachového klubu ŠK Prievidza. Další čísla však již zřejmě budou mít pouze tištěnou podobu.
PRVNÍ KOLA NEJLÉPE VYŠLA NĚMECKU
Sto padesát čtyři mužských celků a sto čtrnáct družstev žen se účastní bojů dvacáté osmé šachové olympiády, která minulý týden odstartovala v Drážďanech. Hned čtyři celky v mužské části turnaje se mohou honosit průměrnýmratingem svých sestav nad 2700 bodů. Kromě nejvýše nasazených Rusů (2756), hrajících v sestavě Kramnik, Svidler, Griščuk, Morozevič s náhradníkem Jakovenkem, jsou to ještě reprezentace Ukrajiny (2729), Číny (2714) a Ázerbájdžánu (2709). Mezi ženami by mělo k hlavním favoritkám patřit pět celků s průměrným ratingem nad 2400 bodů v pořadí Rusko (2495), Ukrajina (2486), Čína (2486), Gruzie (2476) a Francie (2427). Oba české celky jsou podle ELO na 18. příčce.
O ANANDOVĚ VYZYVATELI SE LETOS NEROZHODNE
Chaos, protichůdné informace, spousta otevřených dopisů a zatím nulový výsledek – tak se dá ve zkratce charakterizovat situace kolem kandidátského zápasu o právo vyzvat k souboji o titul mistra světa jeho současného držitele Višiho Ananda. Ani Gata Kamsky, ani Veselin Topalov nemají prozatím žádnou jistotu a tomu, že by se začalo hrát ve stanovené datum (26. listopadu), nevěří snad už ani ti největší optimisté.
ŠACHOVÝ GÉNIUS V NEŠŤASTNÉ DOBĚ
„Salo Flohr byl báječný člověk, nejlepší přítel, jakého jsem kdy měl,“ říkal mi v podzimních Karlových Varech roku 2007 současný nejstarší žijící světový velmistr André Lilienthal. „Skvělý šachista a fantastický a ohromně veselý člověk. Nedovedete si ani představit, kolik
krásného jsme spolu prožili,“ dodal a začal mi líčit některé společné zážitky včetně toho,
jak musel Salo Flohr v důsledku jejich prohrané sázky přeplavat hotelový bazén ve svém novém obleku. Salomon Flohr by se 21. listopadu pravděpodobně dožil sta let.
POSLEDNÍ JE NEJSILNĚJŠÍ
Poslední nominovanou sněženkou pro zápas se šachovými legendami je litevská velmistryně Viktorija Cmilyte, která bude s ELO ratingem 2512 nejsilnější hráčkou družstva nadějí. Společně s Annou Ušeninovou, Kateřinou Němcovou a Janou Jackovou se utkají Anatolijem Karpovem, Vlastimilem Hortem, Wolfgangem Uhlmannem a Fridrikem Olafssonem. Zápas začíná v sobotu 29. listopadu od 16.00 v Mariánských Lázních v hotelu Cristal Palace. Vstupenky stojí 40 Kč (respektive 20 Kč pro děti, studenty a důchodce) a jsou v prodeji na recepci hotelu Cristal Palace a v Praze v šachově-počítačové prodejně H. S. H. Computer na Václavském náměstí 66 (vchod z Mezibranské ulice).
FM Vojtěch Plát (2402) z TŽ Třinec zvítězil na rapidovém turnaji hraném pod názvem Romanův memoriál v brněnském Boby centru. K zisku prvního místa mu v devítikolovém turnaji mezi 66 účastníky stačilo 8 bodů. Druhé místo patří za 7,5 bodu zakřanskému FM Davidu Holemářovi (2307) a bronz zůstal zásluhou Miroslava Pakosty (2156) v Brně. Konečné výsledky jsou na adrese chess-results.com.

K utkání

Chladný a pochmurný podzimní den, jako stvořený pro pěknou šachovou partičku. Zápasy Starého Města proti zbytku Moravy se po třech letech staly už téměř tradičním měřením sil staroměstské šachové školy s „Valašskou šachovou školkou“. Projevuje se v nich velmi omezená členská základna Valašského Království, a to je samozřejmě replika na Igorovu (téměř vzdorovitou) otázku proč hraje v ZKP pět druholigových hráčů ze soupisky Rožnova. Druhou přirozenou odpovědí je také to, že rožnovští mají šach moc rádi. Osobně si volnou neděli bez šachu v šachové sezoně neumím (a také ani nechci) představit. Proti Starému Městu hraji moc rád také proto, že si potom mohu na webu SM přečíst Igorovy pěkné články a dokonce jsem na dvou fotkách z dnešního zápasu. Tak se tři mušketýři z Rožnova ocitli hned ráno ve vlaku, aby už o půl deváté pomohli Jožkovi Krupovi coby rozhodčímu pomoct postavit figurky ve vzorové zuberské místnosti. Hosté přišli přes drobné bloudění na čas a po vzájemném stisku začaly čas odpočítávat „zuberské hodiny“. O tom, jestli budou bít stejně smutně jako rožnovské se rozhodovalo až v poslední partii mezi Petrem a Davidem. Ke své partii bych chtěl říct, že jsem v pozici nic neměl a můj bílý střelec se do hry zapojil až v 19.tahu, kdy se pečetila remíza. Ukazuje se, že v podobných hrách dámským pěšcem bude přece jen 7...Se7 lepší než Sd6. Za nepřesné považuji bílého 16.f4?! (má jak zesilovat) a 18.De2 je vzdáním se tlaku na královském křídle. Přesto všechno stojí bílý stále lépe. Takže se pečetila první remíza zápasu, ale hned přišla studená sprcha v podobě dvou rychlých proher na třetí a osmé šachovnici. To mě docela zaskočilo, protože jsem před nabídkou remízy hodnotil vyhlídky domácího družstva jako dobré. Milan tentokrát podle svých slov neudělal hrubku a partii korunoval krásným a nekrytelným matem střelec - dáma. Hosté sice vedli, ale o výsledku partie na sedmé desce nebylo pochyb. Jarda Krupa tentokrát převedl svou zkušenost v cenný bod. Potom se dlouho nic nedělo, ale zbývající tři pozice vypadaly hodně remízově, spíš trošku lépe pro zubřany. Těsně před odjezdem jsem už viděl Petrovo vítězné tažení volného pěšce na královském křídle a tato partie v podstatě zaručovala vítězný výsledek. Zbývající dvě skončily podle očekávání remízou. Jako host a nestranný pozorovatel vzrůstajích výkonů zuberských hráčů si na rozdíl od pesimisticky skromného Jožky Krupy myslím, že po dnešním zápase jsou ambice družstva Zubří někde v první polovině výsledkové tabulky. (V případě dvou překvapení v příštím kole v zápasech KM-Zubří a SME-SMD kdoví kde ještě.) (Zdeněk Ambros)

 

Jak jsem to viděl

 Na utkání se Starým Městem E byla tentokrát k dispozici základní sestava, menší diskuse probíhala jenom mezi mnou a Ivanem o obsazení 8. šachovnice. Já jsem chtěl dělat nehrajícího rozhodčího, Ivan chtěl zase vařit kafe. Nakonec jsem se v zápisu ocitl jako hráč i jako rozhodčí. Moje partie mě dost zaměstnávala, ostatních jsem si moc nevšímal. Jako první výsledek jsem zapisoval remízu Zdeňka Ambrose na 4. šachovnici a brzy potom svoji prohru, ale to už se hrálo více než tři hodiny. Moje partie se lámala někdy kolem 20. tahu. Na chvíli jsem měl i o pěšce víc a cítil jsem velkou šanci, ale zvolil jsem asi příliš pasivní obranu a bylo zle. Brzy po mně vzdal i Zbyněk Pyš a stav 0,5:2,5 vypadal hrozivě, ale v žádné partii jsme už nestáli hůř. Spolu s Milanem Kulišťákem jsme si vychutnali hezký závěr jeho partie s matovým útokem. Můj bratr na 7. šachovnici někdy kolem 10. tahu obětoval figuru a přestože si nebyl úplně jistý, že to skončí úspěchem, přece jenom tahal po zbytek partie za delší konec a nedovolil soupeři vymanit se zpod tlaku a srovnal stav na 2,5:2,5. Hrály se poslední tři partie, když došlo k zajímavé situaci. V jedné chvíli byly tři nabídky na remízu – jednu nabídl domácí hráč a dvě hosté. Hráči, kterým byla remíza nabídnuta, se snažili vyhodnotit  vyhlídky svých spoluhráčů a jako by se spoléhali spíš na ně, než na sebe. chvilku trvala jakási mrtvá situace, kdy se nedělo vůbec nic, jenom hodiny tikaly. Ale dvě partie, na 1. i na 6. šachovnici byly opravdu remízové a když se na nich podepsaly remízy, vyčistil se trochu vzduch v místnosti a Petrovi Škrobákovi tak bylo dáno najevo, že je to jenom na něm – jak skončí jeho partie, tak dopadne celé utkání. Zatím jsem však nepodotkl, že oba hráči měli po věži a jezdci, Petr pět a jeho soupeř čtyři pěšce. Náš hráč vyměnil věže a vytvořil si volného pěšce. Pak došlo k zajímavé pozici, kdy mohl soupeřovu králi tahem Je8 uzavřít cestu k pronásledování volného pěšce. Všichni okolostojící to viděli, jenom on stále váhal, a když to konečně potáhl, domácí hráči si spokojeně vydechli a v duchu se radovali z vítězství v partii i utkání, hosté sáhli po svých bundách a chystali se k odjezdu. Po několika málo tazích soupeř skutečně podepsal kapitulaci, hosté se rozloučili a odjeli. A jeden šťoura (nebudu ho jmenovat, byl to Pepa Velčovský), nám předvedl, že soupeř si mohl v té poslední partii přece jenom koněm vyskákat za pomoci nějakého toho mezišachu cestu k remíze, ale vzhledem k únavě a časové tísni to asi opravdu bylo nad jeho síly.(Jaroslav Krupa)

TJ Gumárny Zubří   ŠK Staré Město E
Kubín Petr 2036 ½ - ½ 2048 Staufčík Michal
Kulišťák Milan 2063 1 - 0 2016 Vávra Antonín
Pyš Zbyněk 1935 0 - 1 2021 Pukl Rostislav
Ambros Zdenek 1965 ½ - ½ 1949 Šmíd st. Jan
Škrobák Petr 1809 1 - 0 1891 Lukaštík David
Velčovský Josef 1838 ½ - ½ 1905 Štefanko Igor
Krupa Jaroslav 1903 1 - 0 1938 Fusek Lukáš
Krupa Josef 1834 0 - 1 1848 Dobeš Vojtěch
  :  

1  
2  
3  
 
Šachové dění na Valašsku