Šachy

Šachové dění na Valašsku

Zprávy

SNĚŽENKY A MACHŘI – CZECH COAL CHESS MATCH

VZPOMÍNKY NA MARIÁNSKÉ LÁZNĚ 1961
Oba nejstarší účastníci zápasu šachových legend a mladých nadějí, Fridrik Olafsson a Wolfgang Uhlmann, hráli v Mariánských Lázních slavný a mimořádný turnaj již v roce 1961. Tento pásmový turnaj, který byl součástí kvalifi kačních bojů o zápas o mistra světa, byl – dnes už sotva pochopitelným – opakováním turnaje v holandském Berg en Dal.
Pojďme ale postupně. Pásmový turnaj byl v roce 1960 naplánován do městečka Berg en Dal. Jenže se do něj zamíchala politika, respektive studenoválečné vízové šarády. Jeden z kvalifi kovaných účastníků tohoto turnaje, mnohonásobný východoněmecký přeborník Wolfgang Uhlmann nedostal od Nizozemsko vízum a z amsterdamského letiště Shiphol byl vrácen zpět do NDR. Východoevropští velmistři na protest proti tomu odstoupili z turnaje, ale mezinárodní šachová federace FIDE trvala na tom, že pásmový turnaj se bude hrát i bez Uhlmanna a jeho kolegů z východní strany železné opony. Konkurence opadla a turnaj vyhrál islandský velmistr Fridrik Olafsson. Jenže z vítězství se tento velmistr a budoucí prezident FIDE neradoval dlouho. Po protestech a politických jednáních byl turnaj v Berg en Dalu anulován a nový se hrál o rok později v Mariánských Lázních. Do tehdejšího Československa se dostali všichni kvalifi kování velmistři a turnaj tentokrát vyhrál… opět islandský velmistr Fridrik Olafsson. A pak nevěřte, že bohyně Caissa vládne. Oba hlavní aktéři této šachové historie, velmistři Olafsson a Uhlmann se do Mariánských Lázní po letech opět vracejí. Tentokrát však budou hrát v jednom týmu.
Zápas Sněženky a Machři – Czech Coal Chess Match začíná již tuto sobotu 29. 11. 2008 od 16.00. Informace o zápase i online přenos partií najdete na internetových stránkách pořádající Pražské šachové společnosti (www.praguechess.cz).
Žádné komentáře
 
Šachové dění na Valašsku