Šachy

Šachové dění na Valašsku

Zprávy

IVANČUK A ŠIROV ROZPOUTALI NA ŠACHOVNICI BOUŘI
Divoké přestřelky, materiální nerovnováha, prudké útoky a hezké kombinace – to je to, co k šachu přitahuje mnoho příznivců na celém světě a právě takové partie se pak objevují v šachových časopisech. Souboj spadající do této kategorie se odehrál i v jedné z nejsilnějších světových soutěží družstev – španělské lize.
VÍTĚZNÝ KUBÁNEC ANI JEDNOU NEPROHRÁL
Mistrem světa v bleskovém šachu se v kazachstánském Almaty (dříve Alma-Ata) stal kubánský velmistr Lenier Dominguez (2719). V průběhu patnáctikolového turnajeneprohrál ani jedinou partii a nechal za sebou celou plejádu vyhlášených blicařů v čele s dvojnásobným bleskovým králem memoriálu Michaila Tala Vasilijem Ivančukem, na kterého zbylo místo druhé. Bronzovou medaili si díky lepšímu pomocnému hodnocení odváží Petr Svidler.
 
Mají biorytmy skutečně zásadní vliv na lidské konání a jeho výsledky? Známý trenér Adrian Michalčišin je na lehkou váhu nebere. „Ano, osmadvacetidenní cykly skutečně mohou poodhalit období vnitřně silná a naopak také období, ve kterých se nemusí dařit zrovna nejlépe,“ uvedl. Roli biorytmů podle něj ukazuje i nedávno skončený zápas o nejvyšší titul mezi Vladimirem Kramnikem a Višim Anandem. „Kramnikovo intelektuální minimum připadlo na 18. října a nejnižší hladina jeho emociálního cyklu pak kulminovala o čtyři dny později. A co se stalo? Kramnik své partie prohrál právě sedmnáctého, dvacátého a jednadvacátého října.“ Naopak, Viši Anand se stal podle Michalčišina mistrem světa právě v den, kdy jeho intelektuální cyklus vrcholil.
Na nejlepšího světového seniora mohou být hrdí ve Spojených státech. Mezinárodní
mistr Larry Kaufman (2391) se stal v německém Bad Zwischenahnu mistrem světa seniorů, když si svůj titul získaný mezi více než třemi sty účastníkyvybojoval díky lepšímu pomocnému hodnocení před nejvýše nasazeným hráčem mistrovství, Rumunem Mihaiem Subou. Z české výpravy byl podle očekávání nejlepší velmistr Vlastimil Jansa. Tomu v celkovém účtování patřilo za osm získaných bodů 9. místo, mezinárodní mistr Josef Přibyl skončil 28., Rudolfu Mesiarikovi patří 113. příčka a Karel Šlechta skončil 167.
HLAVNÍMI FAVORITY JSOU RUSKO A ÁZERBÁJDŽÁN
Dlouho očekávané olympijské boje konečně začínají. Od 12. do 25. listopadu se v německých Drážďanech schází šachový svět, aby se po dvou letech opět ukázalo, jaké země patří k šachovým velmocem. „Jestliže se v minulých letech stávalo, že chybělo pár hráčů ze světové špičky, nebo že někdo přijel na posledních 6-7 kol, tentokrát je olympiáda ‚našlapaná‘ od samého počátku,“ říká trenér české reprezentace, mezinárodní mistr Michal Konopka a dodává: „Kromě Ananda přijedou všechna esa a hned čtyři týmy budou mít průměrný rating prvních 4 šachovnic přes 2700 bodů!“
FAVORITÉ ZTRÁCELI PRVNÍ BODY
Hned několik překvapení a soubojů předních celků loňského extraligového ročníku přineslo o víkendu úvodní dvojkolo naší nejvyšší soutěže družstev. Na čele tabulky se usadila dvojice moravských celků, které mají ovšem o zápas více, neboť předehrávaly svůj zápas pátého kola. Naopak se příliš nedařilo tradičním favoritům z Pardubic a zcela bez bodu pak zůstala Ostrava.
Petr Kičmer z Baníku Havířov se stal se 7,5 bodu z 9 partií vítězem turnaje v rapid šachu hraného v jihomoravských Bučovicích. O druhé místo se s odstupem půl bodu podělil karvinský mezinárodní mistr Sergej Vesselovsky (2401) s Petrem Kapustou ze Starého Města. Pomocné hodnocení nakonec rozhodlo ve prospěch prvního jmenovaného hráče. Kompletní výsledky turnaje jsou na adrese chess-results.com.
Šachistům z Uničova se dařilo na 22. ročníku turnaje Mohelnice Open 2008. Mezi šedesáti účastníky si ze sedmikolového klání domů odvezli dvě ze tří medailí. Zlato získal Jiří Navrátil (2140) za 6 bodů a bronz bral za 5,5 bodu Jaroslav Filipík (2006). Mezi uničovské se dokázal vklínit pouze Jiří Stehlík (2069) z Kolína.

ÚŘADOVALY BLESKOVÉ RUCE

Tradiční a hvězdně obsazený turnaj hraný ve francouzském Cap d´Age letos patřil blicařům. Letošní i loňský vítěz prominentního bleskového turnaje, hraného v rámci Memoriálu Michaila Tala v Moskvě, Ukrajinec Vasilij Ivančuk (2786) narazil ve fi nále na vyhlášenou bleskovou ruku internetové hvězdy portálu playchess. com Američana Hikaru Nakamuru (2704), leč právě v jejich klání nakonec na jejich oblíbenou disciplínu nedošlo.

SVIDLER DÁL SBÍRÁ TITULY

Velmistr Petr Svidler (2738) se stal ve své kariéře již popáté přeborníkem Ruska, když ve fi nálovém play-off předstihl své dva konkurenty, velmistry Dmitrije Jakovenka (2709) a Jevgenije Alexejeva (2708)  

                                              1. Svidler, Petr (2738) 3

   2. Jakovenko, Dmitrij (2709) 2,5

  3. Alexejev, Jevgenij (2708) 0,5

NÁVRAT VÝPRAVY BEZ MEDAILÍ

Bez medaile se v týdnu vrátila česká šachová výprava z právě skončeného mistrovství světa mládeže, které se odehrálo ve vietnamském Vung Tau. Nejúspěšnější z naší výpravy, velmistryni Kateřinu Němcovou tentokrát dělilo od bronzového stupínku pouze horší pomocné hodnocení. Břehy Jihočínského moře naopak přály mladým šachistům z Indie, kteří si kromě čtyř světových primátů vezou domů ještě další čtyři cenné kovy.

Velmistr Vlastimil Jansa (2477) dělí po šestém kole s pěti a půl bodem první místo na letošním mistrovství světa seniorů, které se hraje v německém Bad Zwischenahn. V pořadí osmnáctého ročníku nejvyšší světové seniorské soutěže se účastní celkem tři sta dva šachistů a třicet pět šachistek a kromě velmistra Jansy jsou v české výpravě také mezinárodní mistr Josef Přibyl (2343), kterému patří za čtyři a půl bodu prozatím příčka dvacátá. Nejvýše nasazenými hráči mužského turnaje jsou Mihai Suba (2531), Mišo Cebalo (2493) a Lev Gutman (2485). Online přenos lze sledovat na ofi ciální stránce turnaje www.seniorenschach.de

Veselin Topalov odřekl svoji účast na tradičním prvním superturnaji roku 2009, který se bude hrát za účasti velmistra Movsesjana v nizozemském Wijku. Podle agenturních zpráv je důvodem Topalovova odřeknutí kolize turnaje s tréninkovým plánem bulharského velmistra, který směřuje k jedinému cíli a tím je znovuzískání titulu světového šampiona. Plán velmistra Topalova pro nadcházející rok je podle stejného zdroje již naplněn a jsou podepsány všechny kontrakty.

HALÓ, INDIE, MÁŠ MISTRA SVĚTA!

Viši Anand obhájil v překvapivě jednoznačném zápasu svůj titul, když v jedenácti odehraných partiích porazil svého soupeře Vladimira Kramnika 6,5:4,5. Z titulu světového šampiona se tak nadále mohou radovat v Indii. „Jsem se svým vítězstvím mimořádně spokojen,“ řekl staronový mistr světa po skončení zápasu. „Nečekal jsem, že bych mohl vyhrát s náskokem dvou bodů, čekal jsem, že to bude mnohem vyrovnanější. Je to skutečně fantastický výsledek!“

ÚSPĚCHY SLAVILA JIŽNÍ MORAVA
SERGEJ MOVSESJAN
Za třicet let, které mi bylo dopřáno prožít ve světě šachu, jsem nepoznal nikoho, kdo by neměl rád Sergeje Movsesjana. Postavou nepříliš velký, téměř neustále usměvavý a skromný mladík budil po celou tu dobu svými výkony zasloužený respekt jak u ostřílených domácích borců, tak v poslední době i mezi hráči nejužší světové špičky. A právě opora extraligových Pardubic a národního celku Slovenska oslavila v minulém týdnu svoji třicítku.
Velmistr Jan Votava (2542) se stal systémem start-cíl vítězem letošního ročníku turnaje Mitlener Cup 2008. K zisku samostatné zlaté medaile stačilo našemu velmistrovi získat v devíti kolech sedm a půl bodu. Druhé místo patří mezinárodnímu mistrovi Štěpánu Žilkovi (2471) a z bronzové medaile se může těšit velmistr Vladimir Sergejev (2519). Nejlepší ženou byla Lucie Jínová z 1. Novoborského ŠK. Turnaje se zúčastnilo jedenapadesát hráčů, mezi nimiž byli čtyři velmistři a stejný počet mezinárodních mistrů. Průměr první nasazené patnáctky startovní listiny byl 2370 bodů. Kompletní výsledky na chess-results.com

Po druhém kole našich druhých nejvyšších soutěží družstev jsou již pouze čtyři celky s plným bodovým ziskem. V západní části soutěže se sto procenty může pyšnit družstvo Polabin, které si přivezlo plný bodový zisk z Vršovic a bez ztráty bodu jsou také díky domácí výhře s Chrudimí hráči Vyšehradu. Ve východní skupině prošel úvodními dvěma koly soutěže bez zaváhání brněnský Duras a Slavoj Poruba. Brněnští se ve druhém kole poměrně jasně vypořádali s Kroměříží v poměru 5,5:2,5 a Poruba získala ještě o půlbodík více na půdě brněnské Lokálky. Plný bodový zisk si připsal nováček ze Zakřan v jehož sestavě sice podlehl velmistr Blatný (2416), ale zbytek celku zabodoval a díky výhrám Radka Kaloda (2504), Jana Bernáška (2444), Milana Smištíka (2311) a Petra Skácelíka (2214) se mohli v Zakřanech radovat z první prvoligové výhry. Kompletní výsledky druhého kola na adrese db.chess.cz/soutez.php

Velmistr Sergej Movsesjan se na světovém žebříčku posunul již na 11. pozici! Po výborném výsledku na Evropském poháru družstev v Řecku, kde na první šachovnici za klub Bosna-Sarajevo dosáhl performance 2828 bodů, se jeho průběžný ELO rating dostal na hranici 2742 bodů. Dosáhl tak mezi českými a slovenskými hráči historicky nejvyšší hodnoty. Dosavadní nejvyšší meta GM Davida Navary byla 2725 ELO bodů. Movsesjan si tak dal pěkný dárek ke svým třicátým narozeninám, které oslaví 3. listopadu.

PES OBRANÁŘ
Letošní rok je bohatý na kulatá výroční českých šachistů a ani poslední říjnový týden nebyl v tomto ohledu výjimkou. Své osmdesáté narozeniny v něm oslavil dvojnásobný účastník turnaje kandidátů, dlouholetý československý reprezentant, velmistr Miroslav Filip.
ČEŠI SE PROBOJOVALI DO ELITNÍ EVROPSKÉ DESÍTKY
Česká republika má po několika letech opět oddíl, který se dokáže prosadit mezi evropskou klubovou elitou. Prokázal to nedávno skončený Evropský pohár družstev, kde náš mistr, celek 1. Novoborský ŠK, obsadil v silné konkurenci desátou příčku. Úspěch na horké řecké půdě je o to cennější, že ho novoborští dosáhli bez doplnění hvězdnými cizinci, prakticky ve shodné sestavě, se kterou odehráli loňský extraligový ročník.
FM Neklan Vyskočil (2296) z brněnského DURASu zvítězil v 9. ročníku turnaje o pohár Brněnských vodáren a kanalizací, který se odehrál v sobotu v kulturním centru Semilasso. Druhé místo patří jeho oddílovému kolegovi a FM Miroslavu Jurkovi (2316), bronz si do Znojma odváží Jan Dočekal (2238). Fotogalerie z turnaje je k dispozici na adrese pmspotter.rajce.net, kompletní výsledky pak zde: chess-results.com.
Mezinárodní mistr Jan Sosna (2382) z ŠK Zlín obhájil se sedmi a půl body z devíti možných loňské prvenství v Memoriálu F. Křižíka a M. Grabce, který se v neděli odehrál ve Vnorovech. O půl bodu méně získali stříbrný FM Josef Mudrák (2340) ze Slavie Kroměříž a bronzový IM Sergej Vesselovsky (2402) z Jäklu Karviná. Kompletní výsledky turnaje, kterého se zúčastnilo šedesát šachistů, naleznete zde: www.chess-results.com.
Sergej Movsesjan (2732) a Lubomír Ftáčnik (2544) byli se ziskem jednoho a půl bodu nejúspěšnějšími ze šesti českých a slovenských účastníků víkendového dvojkola německé Bundesligy. Oba zaznamenali své výhry bílými v sobotním třetí kole, ve kterém Movsesjan zvítězil nad Belezkym (2466) a Ftáčnik nad Roosem (2367). Zbyněk Hráček (2613), Vlastimil Babula (2608) a Ján Markoš (2568) obě své víkendové partie zremizovali. Hořkost porážky okusil v sobotním kole pouze Viktor Láznička (2591), který bílými podlehl Cyborowskému (2504); v neděli pak remizoval černými s Dgebuadzem (2544). Na čele Bundesligy jsou po 4. kole s plným bodovým ziskem celky OSG Baden-Baden a SV Mulheim-Nord.
Mezinárodní mistr Radoslav Doležal (2432) a velmistr Maker Vokáč
(2451) se stali vítězi 2. ročníku mezinárodního turnaje Open Jižní Čechy, který se hrál v Českém Krumlově od 10. do 18. října. V devíti turnajových kolech dosáhli oba vítězové sedm a půl bodu a o konečném primátu pro IM Doležala rozhodlo až pomocné hodnocení. Třetí příčku získal se ztrátou jednoho bodu FM Milan Walek (2344) a nejlepším zahraničním účastníkem byl osmapadesátičlenném poli Švéd Bjorn Fagerstrom (2132), který skončil čtvrtý. Konečné výsledky na adrese chess-results.com.
Těsnými porážkami obou loňských „extraligistů“ odstartovaly o víkendu
obě skupiny domácích prvoligových soutěží. Tatran Litovel podlehl ve východní skupině svým rivalům v boji o opětovné navrácení do nejvyšší
soutěže, šachistům z Poruby. Na půdě soupeřů neuspěl ani plzeňský
Sokol, který rovněž nejtěsnějším výsledkem prohrál v Lysé nad Labem.Z výsledků úvodního kola překvapila jasná porážka Rychnova s brněnským Durasem a pouhá remíza prvoligového nováčka ze Zakřan (hrajícího se dvěma velmistry v sestavě) v souboji s Jihlavou. Nečekala se pravděpodobně ani remíza hráčů plzeňské Letné se zkušenými hráči Hradce Králové. Za pozornost stojí především prohra Vojtěcha Pláta (2411) na 1. šachovnici s IM Janem Michálkem (2320). Za prvoligové šachovnice bude v letošním ročníku klubových soutěží usedat třináct držitelů velmistrovského titulu: Marek Vokáč (2451), Jan Votava (2542), Miloš Jirovský (2494), Tomáš Oral (2538), Jiří Lechtýnský (2441), Radek Kalod (2504), Pavel Blatný (2416), Tomáš Polák (2553), Petr Hába (2546), Robert Cvek (2532), Petr Velička (2464), Vlastimil Babula (2608) a Vladimir Sergejev (2519).

Veselin Topalov se vrací do čela světových ratingových tabulek. FIDE zveřejnila nový Rating list platný od 1. 10. 2008. Na jeho čele došlo k zajímavým posunům. Díky vynikajícím výsledkům na turnaji v Bilbau se do čela opět probojoval Bulhar Topalov (2791), zatímco mistr světa Anand (2783) se kvůli neúspěšnému vystoupení na témže turnaji propadl až na místo páté. Druhá příčka patří Alexandru Morozevičovi (2787) a „bronzový“ je Ukrajinec Vasilij Ivančuk (2786). Ženský žebříček stále vede s výrazným náskokem Maďarka Judita Polgárová (2711) před Indkou Koneru Humpyovou (2618) a Číňankou Hou Yifan (2578).

Na turnaji Světových duševních her v Pekingu probíhají (bez české účasti) šachové turnaje, které byly zahájeny bleskovým šachem. Mistryně světa Alexandra Kostenjuková porazila ve fi nále ženského turnaje jednu ze svých předchůdkyň, Bulharku Antoanetu Stefanovovou 2:1, a získala tak svůj další letošní titul. V čínském souboji o třetí příčku porazila aktuální světová trojka Hou Yifan svou reprezentační kolegyni Zhao Xue 2:0. Mužský turnaj patřil Ukrajincům. Ve fi nálovém zápase porazil Martin Kravtsiv Jurije Drozdovského 2:1, na bronzový stupínek se probojoval Řek Christos Banikas.

Polskému velmistrovi Bartolomieji Maciejovi se nelíbí zuřivé blicky, které přináší závěrečné partie play off hrané systémem náhlá smrt, a navrhuje změnit pravidla.

1  
2  
3  
 
Šachové dění na Valašsku