Šachy

Šachové dění na Valašsku

Zprávy

„PODEJTE INFORMACE!"

Ani celkový poměr skóre 96:84 nestačil Číňanům k vítězství v souboji velmocí nad reprezentací Ruska. Zápas probíhal ve třech kategoriích, když se mužské i ženské celky utkaly postupně ve hře klasickým tempem, posléze změřily své síly v rapid šachu a zápas zakončily bleskově. Na ruské straně zklamali zejména muži, vedení hráčem světové špičky Peterem Svidlerem, kteří svým čínským protějškům podlehli v klasice i v blickách a úspěch jim přineslo pouze tempo rapidu. Čest věhlasné ruské šachové školy tak zachraňovaly ženy. Ty zvítězily v klasice a v blesku. Rapidový souboj zakončily remízou 25:25. A právě díky této remíze patřilo konečné vítězství Rusům, protože celkově zvítězili ve třech zápasech, dvakrát odešli poražení a jeden zápas skončil smírem.

TOPALOV VYHRÁL NEJSILNĚJŠÍ TURNAJ VŠECH DOB

Bývalý mistr světa Veselin Topalov je zpět! Ve španělském Bilbau vyhrál fi nálový turnaj série Grand Slam. Své soupeře, hráče absolutní světové špičky, předstihl v nejsilnějším turnaji šachové historie o plné čtyři body.

Ruska Alexandra Kostenjuková a Číňanka Hou Yifan se probojovaly do fi nále mistrovství světa žen, které končí tento týden v ruském Nalčiku. Po úvodních třech partiích zápasu hraného na čtyři partie vede díky výhře černými v úvodní partii Alexandra Kostenjuková 2:1.

Viktor Láznička má před blížící se Šachovou olympiádou dobrou formu. Po 6. kole vede s pětibodovým ziskem společně s pěticí dalších velmistrů kvalitně obsazené Mistrovství Evropské unie, které se hraje od 9. do 18. září v anglickém Liverpoolu. Dobře si vedou také další dva členové české výpravy. Velmistr Igors Rausis je se 4 body na třicáté šesté příčce a plzeňský Jan Příborský, bojující o další normu IM, má po skvělém startu na svém kontě 3,5 bodu a ze sto třiceti osmi hráčů mu patří místo padesáté šesté.

NEJSILNĚJŠÍ TURNAJ VŠECH DOB ZA POLOVINOU

Ve skleněné zvukotěsné kostce umístěné pod širým nebem na náměstí Plaza Nueva (zřejmě premiéra hrací místnosti tohoto typu) bojují o celkové vítězství a cenový fond ve výši 400 000 dolarů velmistři Viši Anand (2798), Magnus Carlsen (2775), Vasilij Ivančuk (2781), Veselin Topalov (2777), Levon Aronjan (2727) a Tejmur Radžabov (2744). Navíc se hraje nepříliš častým, ale rozhodně zajímavým systémem, kdy za vyhranou partii získá hráč tři body a za remízu pouze bod jediný. Na první pohled to rezultativnosti turnaje zatím příliš nepřispívá, když z patnácti partií skončilo výhrou jednoho ze soupeřů pouze pět, ale při pohledu na počet tahů odehraných v jednotlivých partiích je jasné, že hlavní příčinou zde skutečně bude vyrovnanost šestice hlavních protagonistů. Na jednu partii připadá více než čtyřicet tahů a pozitivní je i další aspekt: při pohledu na zahájení, která se v Bilbau hrají, nebyla zatím k vidění ani jediná ruská a ani jediná berlínská… A ani nejkratší remíza turnaje o 29 tazích rozhodně nebyla odpočinkovou záležitostí.Pořadí po úvodní polovině turnaje pod:zobrazit celé.

SEMIFINÁLE BUDE SOUBOJEM EVROPY S ASIÍ

O titul mistryně světa se střetnou Evropanky s duetem hráček z Asie. Rozhodly o tom čtvrtfinálové boje letošního mistrovství světa žen, které probíhá od 28. srpna do 18. září v ruském Nalčiku. Ruska Alexandra Kostenjuková (2510) a Švédka Pia Cramlingová (2544) jsou dvě želízka v ohni, které má evropský kontinent. Na straně asijských šachových velmocí budouv semifinále bojovat Indka Koneru Humpy (2622) a Číňanka Hou Yifan (2557).Výsledky čtvrtfinále pod:zobrazit celé.

GM POLÁK ROZHODL O SVÉM VÍTĚZSTVÍ UŽ NA STARTU

Brněnský velmistr Tomáš Polák zvítězil systémem start-cíl na uzavřeném turnaji Banický kahanec,který se hrál od 29. srpna ve slovenské Prievidzi. Letošní ročník, který se mohl pochlubit VII. kategorií FIDE a průměrným ratingem 2417 bodů, navázal na tradiční stejnojmenné turnaje, jež se v Prievidzi konaly od roku 1966 až do roku 1998.Výsledky pod:zobrazit celé.

Brno bylo svědkem dalšího ze série bleskových turnajů hraných již mnoho let v „šachové restauraci“ U Pásků. Palmu vítězství si tentokrát odnesl FM David Holemář za 21,5 bodu z 24 partií. Stříbro patří dalšímu z držitelů titulu mistra FIDE Miroslavu Jurkovi a bronz Janu Uhmannovi.

Celých 17 bodů byl rozdíl, který dělil vítězný celek Vycházejících hvězd od jejich zkušených soupeřů na letošním ročníku turnaje NH,který v Amsterodamu skončil v sobotu 30. 8. Hlavními oporami vítězného týmu byli velmistři Wang Yue(2708) a Ivan Čeparinov (2687),kteří spolu soupeřili o jedno volné místo na prestižním turnaji Amber,jež se v příštím roce odehraje ve Francii. Úspěšnější byl nakonec čínský velmistr, který v 10 kolech získal 8,5 bodu.Výsledky pod:zobrazit celé.

V Brně se podařilo navázat na dlouhou tradici. 33. ročník festivalu Fair Trade Chess letos nabídl hned čtyři kvalitně obsazené turnaje,v nichž se mezi 74 zúčastněnými šachisty objevilo i 8 hráčů honosících se titulem mezinárodního mistra. Dva z brněnských turnajů se hrály systémem každýs každým a nabízely možnost splnění normy mezinárodního mistra. Zároveň v tradičním brněnském šachovém svatostánku – budově hotelu Bobycentrum – proběhly ještě dva openy. Nejspokojenějším šachistou festivalu bude pravděpodobně grygovský FM Karel Malinovský (2353),pro něhož znamenala festivalová účast splnění normy mezinárodního mistra.Výsledky pod:zobrazit celé.

Velmistr Marek Vokáč (2451) zvítězilna letošním ročníku šachového turnaje pořádaného za účasti146 šachistů v Říčanech místním oddílem TJ Tourist Biomedica.V 9 kolech si připsal na své konto 8 bodů a na druhého v pořadí MF Tomáše Vojtu (2411) si vypracoval jednobodový náskok. 7 bodů,ale s horším pomocným hodnocením,znamenalo třetí místo pro Ondřeje Mejzlíka (2190). V turnaji B se z prvenství radoval Jan Klíma(1667) za 7,5 bodu. Kompletní výsledky obou turnajů jsou na následujících webech:skupina A: chess-results.com skupina B: chess-results.com.

Vítězem hlavního turnaje hraného od 23. do 31. srpnav rámci šachového festivalu v Havířověse stal IM VladimírTalla (2407).V turnaji, kterého se účastnilo 68 hráčů, získal v 9 kolech 7,5 bodu. Na 2. a 3. místě skončili s půlbodovou ztrátou IM Jozef Michenka (2396) a Michal Motyka(2331). Kompletní výsledky viz www.bulava.cz/sachy.

MISTROVSTVÍ V NALČIKU S BOJKOTEM

Bez jedenácti kvalifikovaných šachistek bylo v ruském Nalčiku zahájeno letošní mistrovství světa žen v šachu.Kromě šestice Gruzínek Maji Čiburbanidzeové,Lely Javakišviliové,Sopio Gvetadzeové, Maji Lominejšviliové,Sopiko Kukašviliové a Nino Khurtsidzeové na turnaj nepřijely ještě Nizozemka Tea Bosboom Lanchavová, Peruánka Karen Zapatová, Francouzka Marie Sebagová, Američanka Irina Krushová a v Nalčiku překvapivě nehraje ani Ruska Jekaterina Korbutová.V úvodním kole turnaje,které bylo absencemi výrazně narušeno,došlo k několika větším překvapením, když Američanka Rohonyanová vyřadila v tie-breaku ruskou velmistryni Natalii Žukovovou. Nečekalo se ani vyřazení Srbky Nataši Bojkovičové(2423) Číňankou Wenjun Ju(2389). Oficiální stránka mistrovství: www.chessdom.com.

IVANČUK VYHRÁL HLAVNÍ I BLESKOVÝ TURNAJ

Moskva patřila v uplynulých dvoutýdnech Vasiliji Ivančukovi (2781).Ukrajinský velmistr nejprve nedovolil Vladimiru Kramnikovi zopakovat jeho loňský triumf a s náskokem celého jednoho bodu zvítězil ve třetím ročníku Memoriálu Michaila Tala a následně sebral lehce výstřední Ukrajinec i první cenu v dalším hvězdně obsazeném turnaji– dvoudenním klání v bleskovém šachu, kterého se ze světové špičky neúčastnili jen mistr světa Viši Ananda exmistr světa Veselin Topalov.Výsledky pod:zobrazit celé.

NEJSILNĚJŠÍ TURNAJ VŠECH DOB

V Bilbau byl zahájen finálový turnaj letošní série Grand Slam,který je vzhledem kesvé XXII. kategorii a průměrnému ratingu 2775,63 nejsilnějším turnajem v historii šachu vůbec. Ve skleněné zvukotěsné kostce, která byla umístěna pod širým nebem na náměstí Plaza Nueva, se o celkové vítězství a cenový fond ve výši 400 000 dolarů utkají velmistři Viši Anand,Magnus Carlsen, Vasilij Ivančuk,Veselin Topalov, Levon Aronjana Tejmur Radžabov. Úvodní kolo nejlépe vyšlo Magnusu Carlsenovi,který zvítězil černými nad Levonem Aronjanem. Ofi ciální stránka turnaje, na kterém se jako spolukomentátor podílí i desátý mistr světa Boris Spasskij, je www.bilbaofinalmasters.com.
Od 10. do 27.7.08 se v Pardubicích koná největší šachový festival střední Evropy v deskových hrách.Součástí je spousta šachových turnajů v mnoha disciplínách:vážné partie,rapid,bleskovky apod.18.7.začínají ratingové turnaje vše naleznete na http://www.czechopen.net/index_cz.php ,on-line partie na http://www.czechopen.net/live-games/index_cz.php.
Otevřený mezinárodní turnaj Ostravský koník se konal ve dnech 26.4.-4.5.2008 za účasti 4 GM,17 IM,13 FM a 1 WFM.Silně obsazený turnaj vyhrál mladý IM Kravtsiv,který utekl svým konkurentům GM Gleizerovi a GM Veličkovi o 1/2 bodu.Výsledky turnaje a ostatních akcí na Ostravském koníku zde http://www.ostravskykonik.cz/